Kişiliğin tüketici davranışları üzerindeki rolü
The role of personality on consumer behavior
- Tez No: 542981
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küreselleşme ile birlikte farklı bir anlam kazanan tüketim olgusu, her geçen gün kişilerin davranışlarını etkilemektedir. Kişilik özelliklerinin tüketici davranışları üzerindeki etkisi ise küresel firmaların bu alana olan ilgisini artırmaktadır. Günümüz işletmeleri küreselleşen ekonomi içinde yoğun rekabet yaşamaktadırlar. Başarılı ve üstün olmak isteyen işletmeler, tüketicilerin davranışlarını etkilemeye çalışmakta ve müşteri memnuniyetine büyük önem vermektedirler. Başarılı olmaya çalışan işletmeler müşterinin kültürel, sosyal, psikolojik ve kişisel durumlarını göz önünde bulundurmakta ve ar-ge çalışmalarını bunun üzerine yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of consumption, which has gained a different meaning with globalization, affects the behavior of people every day. The impact of personality characteristics on consumer behavior increases the interest of global firms in this field. Today's enterprises are experiencing intense competition in the global economy. Enterprises that want to be successful and superior, try to affect the behavior of consumers and give great importance to customer satisfaction. The enterprises that are trying to be successful take into consideration the cultural, social, psychological and personal conditions of the customer and make the R & D studies on it.