Design and implementation of an industrial internet of things based Scada system: Case study the petroleum pipeline systems
Endüstriyel nesnelerin interneti tabanlı Scada sisteminin tasarımı ve uygulanmasi: Petrol boru hattı sistemleri vaka çalışması
  1. Tez No: 743721
  2. Yazar: OMAR MOHAMMED MAHDI AL MUBARAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSARIA KARIM MAHMOOD MAHMOOD, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED AMİN AHMED SOLYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu teklif, Midstream tatbikatlarında petrol boru hattı çerçevesinin uzaktan gözlemlenmesi için kontrol ve bilgi edinme için toplam bir çerçevenin ilerlemesini sunar. Bu çerçeve, güçlü kontrol ve kontrol için geleneksel çerçeveleri web yönetimleriyle koordine eden Nesnelerin İnterneti'nin (IoT tabanlı SCADA) SCADA mühendisliğine bağlıdır. Sıcaklık, basınç, akış hızı ve gaz ve yangın tanıma gibi bilgisayarlı sensörlerden oluşur. Bir Arduino Uno, açık kaynak ile programlanmış bir veri toplama işlemcisi olarak çalışır; sırayla, bu bir uzak terminal birimini çalıştırır. Node-MCU, içerdiği Wi-Fi teknolojisi nedeniyle kablosuz iletişim kanalı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca web sitesindeki (Ana Terminal Birimi) sensörlerden alınan veri okumalarının izlenmesi, kontrolü ve saklanması için bir Node-Red araçları programlama platformu da bulunmaktadır. Sensörlerden elde edilen verileri almak için LabVIEW grafik dili ortamı kullanılmaktadır. Boru hatlarını izlemek için önerilen SCADA sisteminde MQTT protokolü kullanılmaktadır. MQTT protokolü, veri iletimleri ve salınımlar açısından HTTP protokolü ile karşılaştırılmıştır, burada sonuçlar MQTT protokolünün HTTP protokolünden daha az gecikme ve salınımlara sahip olduğunu göstermektedir. paket boyutu açısından HTTP, MQTT protokolünden daha iyi performansa sahiptir.Ayrıca, web sitesinde sensör okumalarını görüntülemek için kullanıcı arayüzü oluşturmak için Node-Red yazılım aracı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This proposal presents the advancement of a total framework for control and information obtaining for remote observing of the oil pipeline framework in Midstream exercises. This framework depends on the SCADA engineering of the Internet of Things (IoT-based SCADA) that coordinates customary frameworks with web administrations for strong checking and control. It comprises computerized sensors of extents like temperature, pressure, stream rate, and gas and fire recognition. An Arduino Uno operates as a data acquisition processor., which is programmed with open source; in turn, this operates a remote terminal unit. Node-MCU is used as a wireless communication channel due to contains Wi-Fi technology. There is also a Node-Red tools programming platform for the monitoring, control, and storage of data readings acquired from sensors in the website (Master Terminal Unit). The LabVIEW graphic language environment is used to receive the data obtained from the sensors. The MQTT protocol is used in the proposed SCADA system built to monitor pipelines., where the operator can monitor the data through a computer connected to the Internet or through a mobile application. MQTT protocol is compared with HTTP protocol in terms of data transmissions and oscillations, where the results show that the MQTT protocol has less delay and oscillations than HTTP protocol. in terms of size of packets, HTTP has better performance than the MQTT protocol.