Örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik ilişkisi: Hemşireler üzerinde bir araştırma
The relationship between organizational justice perceptions and burnout: A research on nurses
- Tez No: 543002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ÖVGÜ ÇAKMAK OTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tükenmişlik olgusu, literatürde en çok incelenen konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tükenmişlik, kişisel nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi örgütlerden kaynaklanan nedenlerle de oluşabilir. Örgütsel nedenlere odaklanan bu tez çalışmasında, örgütsel adalet kavramı üzerinde durulmuştur. Tez çalışması kapsamında yapılan ve 174 hemşire üzerinde veri toplanan araştırma sonucunda, örgütsel adalet algısının tükenmişliği negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Alt boyutlar açısından incelendiğinde, dağıtım adaleti algısının duyarsızlaşmayı negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği saptanmıştır. Etkileşim adaleti algısının ise tükenmişliğin alt boyutları olan gerek duygusal tükenmeyi gerek duyarsızlaşmayı gerekse kişisel başarı hissini negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome is one of the most discussed topics in the literature. Burnout can occur because of both personal and organizational reasons. This thesis study, which focuses on the organizational reasons, emphasizes the concept of organizational justice. The findings of the research which was conducted on 174 nurses revealed that the perception of organizational justice had a negative and significant effect on burnout. Regarding the components of both burnout and organizational justice, it was found that distributive justice had a negative significant effect on depersonalization. On the other hand, explanatory justice had a negative effect on all components of burnout.