Kamu, özel ve Üniversite hastanelerinde çalışan hemşirelerde örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik durumları
Organizational justice perception and burnout situations of nurses working in public, private and University hospitals
- Tez No: 359501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜDE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu, özel ve üniversite hastanelerinde çalışan hemşirelerde örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik durumlarını belirlemektir. Çalışma Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan kamu, özel ve üniversite hastanelerinde çalışan hemşireler üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir ve örneklemi 327 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanması amacıyla, çalışmada Sosyodemografik soru formu, Örgütsel Adalet Algısı Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, frekans-yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma analizi, bağımsız gruplarda t testi, Anova analizi, Kruskall Wallis analizi ve Pearson Korelasyon analizleri kullanılarak test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, özel hastanede çalışan hemşirelerin kamu ve üniversite hastanelerinde çalışan hemşirelere göre örgütsel adalet algısı düzeyleri daha yüksek ve tükenmişlik durumları daha düşük bulunmuştur. Hemşirelerin en çok ücret, ödül, terfi gibi dağıtımsal adaletle ilişkili boyutta adaletsizlik algıladıkları belirlenmiştir. Tükenmişlik açısından ise duygusal tükenmişlik düzeylerinin en yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, hemşirelerin toplam örgütsel adalet algısı ve toplam tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı, orta düzeyde ve negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Hemşire, örgütsel adalet algısı, tükenmişlik
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the organizational justice perception and burnout situations of the nurses who work in public, private and university hospitals. This study is conducted on the nurses who work in public, private and university hospitals that are within Ankara Metropolitan Municipality borders. The sample of the study is selected by stratified sampling method and 327 nurses constituted the sample. For the purpose of collecting datas; Sociodemographic questionary form, Organizational Justice Perception Scale and Maslach Burnout Inventory are used in this study. Obtained datas are analysed by using frequency percentage, arithmetic average and standart deviation analysis, independent sample t-test, Anova analysis, Kruskall Wallis analysis and Pearson Correlation analysis. According to the research results; it is found that the levels of organizational justice perception of the nurses who work in private hospitals is higher and burnout situations are lower than the nurses who work in public and university hospitals. It is determined that nurses perceive injustice such as fees, prizes, promoted are related to distributional justice dimension mostly. In terms of burnout, nurses' emotional exhaustion dimension is stated at higher level. Also; it is found that there is a significant, medium- level and in negative direction relationship between total organizational justice perception of nurses and their total burnout level. Key Words : Nurse, organizational justice perception, burnout