İşitme kayıplı çocuğu olan annelerin çocuklarına ilişkin gereksinimler ve destekler hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
The investigation of opinions of mothers of children with hearing loss on their needs and supports regarding their children
  1. Tez No: 543006
  2. Yazar: RAMAZAN BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşitme Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırmanın amacı, işitme kayıplı çocuğu olan annelerin çocuklarına ilişkin gereksinimleri ve destekler hakkındaki görüşlerini incelemektedir. Betimsel durum çalışması olarak desenlenen araştırmanın katılıcılarının çocukları işitme kayıplı ve çocuklarının birincil bakıcıları olan 11 annedir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme, araştırmacı günlüğü ve doküman incelemesi yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Annelerin gereksinimleri bilgi, eğitim, psikososyal, maddi, öngörülen gereksinimler başlıkları altında toplanmıştır. Ailelerin gereksinimlere ilişkin destek aldıkları kaynakların yakın çevreleri, uzmanlar, internet, devlet ve çocuğu işitme kayıplı olan aileler olduğu görülmüştür. Annelerin gereksinimlerine ilişkin beklentileri yoğun olarak maddi gereksinimlerine yönelik devlet desteğinin artması yönündedir. Annelerin önerileri ise işitme kayıplı çocuğu olan ailelere olmuş ve çocuklarıyla ilgilenmelerini önermişlerdir. Annelerin gereksinimleri arasındaki bilgi gereksiniminin diğer gereksinimlerle ilişkili olduğu, bilgi gereksinimlerinin giderilmesi durumunda diğer gereksinimlerinin bir kısmını yaşamayacakları söylenebilir. Bilgi gereksinimine ilişkin destek kaynakları arasında uzmanların daha ulaşılabilir olması önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the opinions of mothers of children with hearing loss about their needs and support regarding their children. The study is designed as a descriptive case study. The participants of the study are 11 mothers of children with hearing loss children, and all of the mothers are primary caregivers. The data were collected through semi-structured interviews, the researcher's journal and document analysis. Descriptive analysis technique was used for the analysis of the data. Mothers' needs related to their children were categorized under the following titles: informational, educational, psychosocial, financial and anticipated needs. It is also revealed that the families receive support from their acquaintances, experts, internet, government and other families of children with hearing loss children. For their needs, mothers mostly expect the government to raise financial support. Mothers' suggestions relating their needs are mostly focused on other families of children with hearing loss. It can be said that the need for information is closely related with other needs, and when the information need is met, it would automatically fulfill some of the other needs. The accessibility of experts, among other informational sources, is considered important.