Ailelerin işitme kayıplı çocuklarıyla deneyimledikleri erken okuryazarlık yaşantılarının desteklenmesi: Eylem araştırması
Supporting the early literacy experiences of families and their children with hearing loss: Action research
  1. Tez No: 757522
  2. Yazar: HİLAL ATLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ UZUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşitme Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Araştırmanın amacı, işitme kayıplı çocuğu olan üç ailenin erken okuryazarlık uygulamalarının incelenmesi ve araştırma sürecinde yaşadıkları sorunları çözme gayretiyle uygulamaların uzaktan desteklerle iyileştirilmesidir. İşitme kayıplı çocuklar ve ailelerinin erken okuryazarlık yaşantılarını ve bu yaşantılarındaki etkileşimleri güçlendirmek için uygulamaların planlanması, gerçekleştirilmesi ile sürecin iyileştirilmesini kapsaması nedeniyle bu araştırma eylem araştırması olarak desenlenmiştir. Araştırmanın verileri video yoluyla yapılan gözlemler, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış görüşmeler, belgeler, ürünler ve araştırma günlüğü ile toplanmıştır. Ailelerin gereksinimlerinin belirlenmesinden sonra uygulamanın amaçları ve modüllerden oluşan uygulama içeriği belirlenmiştir. Araştırma süreci boyunca ailelerin ortak ve bireysel gereksinimleri karşılanmış ve erken okuma yazma yaşantıları desteklenmiştir. Araştırmanın sonucunda; katılımcı ailelerin erken okuryazarlık gelişimine ilişkin algılarının değiştiği, ev ortamındaki ve yakın çevrelerindeki okuma yazma yaşantılarının arttığı ve çeşitlendiği, okuma yaşantılarında annelerin kullandığı stratejilerin gelişim gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the early literacy practices of three families with hearing loss children and to improve the practices with remote support in an effort to solve the problems experienced by the families during the research process. This research is designed as an action research because it covers the planning and implementation of practices to strengthen the early literacy experiences of children with hearing loss and their families and the interactions in these lives, and the improvement of this process. The data were collected by video observations, semi-structured and unstructured interviews, documents, products and research diary. After determining the needs of the families, the aims of the application and the application content consisting of modules were determined. During the research process, the common and individual needs of the families were met and their early literacy experiences were supported. As a result of the research; It has been observed that the perceptions of the participating families regarding early literacy development have changed, the literacy experiences in the home environment and their immediate surroundings have increased and diversified, and the strategies used by the mothers in their reading experiences have improved.