Kafa travmalarında bilgisayarlı tomografi taramanın rolü
Role of computed tomography scan in head injury
  1. Tez No: 543008
  2. Yazar: WALİD MILAD BEN AJALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kafa yaralanmaları başlıca sağlık sorunlarından biridir. Mevcut tedavi yöntemlerinden bağımsız olarak kafa yaralanmalarında hastalar hafif ya da ağır olarak değerlendirilirler. Bu çalışmanın amacı bilgisayarlı tomografinin kafa travmalarında, travma kökenin, travmatik beyin hasarlarının, lezyon türünün ve kanama türünün hızlı ve çabuk tespitindeki önemini vurgulamaktır. Bu çalışmada Ağustos 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında Misrata Medical Centre birimine başvuran hastalardan kafa travma şüphesi ile gelen 100 hastanın istatistik bilgilerine yer verilmiştir. Bu hastalar trafik kazası, düşme veya diğer nedenlerle etkilenen bireylerdir. Bu vakalar farklı zamanlarda bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmiştir. Her vaka kritik ya da değil, kanama ya da kırık bulunup bulunmadığı tespiti için taranmıştır. Nihayetinde bilgisayarlı tomografinin diğer klinik görüntüleme yöntemleri arasında, hızı ve sonuçları göz önüne alındığında, ilk sırada tercih edilmesi gerektiği belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
Head injuries remain one of the great public health problem. Regardless of the current medication, most patients have slight ranges; the other injuries are divided equally among the mild and severe. The objective of this study is to observe the function of computed tomography in head injuries and to classify sorts of trauma-based on the principle purpose of the traumatic brain injuries (TBI), sort of lesion and type of hemorrhage in earliest and fastest way. This study was carried out at at Misrata Medical Center during August 2017 to January 2018 and included 100 patients where a number of occurrences had been recognized within the head damage because of road injuries or falls and to diagnose the circumstance of every affected person. These cases were investigated separately by means of computed tomography. Each case, whether or not critical or minor in terms of detection of bleeding or not and determine the form of bleeding and whether there are fractures. Eventually, CT is the first choice in diagnosing injuries compared to different clinical imaging methods and is finished in a short time.