Çocukluk çağı travması ve bağlanma stillerinin flört şiddeti ile ilişkisi
Childhood trauma and relationship between attachment styles and dating violence
  1. Tez No: 543025
  2. Yazar: BÜŞRA YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ZEYNEP METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çocukluk Çağı Travmaları ve Bağlanma Stillerinin Flört Şiddeti ile İlişkisi'ni incelemektir. Araştırmanın örneklemi İstanbul'da 204 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 180 kadın ve 24 erkekten oluşmaktadır. Katılımcılara sırasıyla Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ), Flört Şiddeti Tutum Ölçeği(FŞTÖ) ve İlişki Ölçekleri Anketi (Relationship Scales Questionnaire (RSQ) uygulanmıştır. Araştırma, üç adet hipotez üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada kullanılan hipotezlerden sadece bir tanesi kabul görmüş, diğer ikisi kabul edilmemiştir. Analiz için“SPSS 21.0”programı kullanılmıştır. Araştırmanın üç hipotezinde de yapılan korelasyon analizi P değerinin (p>0,05) düşük çıkmasıyla korelasyon kabul görmüştür. Araştırmanın birinci hipotezi olan“çocukluk çağı travması ile flört şiddetinin arasında ilişki vardır”hipotezinde, çocukluk çağı travmaları ile flört şiddeti tutumu arasında bir ilişki aranmıştır. Edinilen bulgulara göre“çocukluk çağı travması ile flört şiddetinin arasında ilişki vardır”hipotezi için korelasyon katsayılarına bakıldığında iki ölçek arası değerin P 0,265 olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre birinci hipotez kabul görmüştür ve çocukluk çağı travmaları ile flört şiddeti arasında bir ilişkiye rastlanmıştır.“Bağlanma stilleri ile flört şiddeti arasında bir ilişki vardır”hipotezinde, bağlanma stilleriyle flört şiddeti arasında bir ilişkinin varlığı araştırılmıştır. Fakat korelasyon katsayılarına bakıldığında iki ölçek arası değerin P -0,125 olduğu görülmüştür. İki ölçek arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır ve bağlanma stilleri ile flört şiddeti arasında bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.“Çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stilleri arsında bir ilişki vardır”hipotezinde, çocukluk çaı travmalarının bağlanma stillerini etkilediği düşünülmüştür ve aralarında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Bu hipotez iiçin korelasyon katsayılarına bakıldığında iki ölçek arası değerin P -0,021 olduğu görülmüştür. İki ölçek arası negatif yönde ilişki çıkmasından dolayı aralarında ters ilişki olduğu görülmekteir ve hipotez Kabul edilmemektedir. Elde edilen sonuç, çocukluk çağı travmalarının, bağlanma stillerine bir etkisi olmadığı anlamına gelmektedir. Araştırma üç hipotez üzerinden gerçekleştirilmiş ve hipotezlerden sadece çocukluk çağı travmaları ile flört şiddeti arasında bir ilişkiye rastlanmıştır. Bağlanma stilleri ve flört şiddetiyle; çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stilleri arasında pozitif bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate childhood trauma and the relationship between attachment styles and date violation. It was applied to 204 participants who live in Istanbul. The research consists of 180 women and 24 men. Respectively, mental trauma in childhood scale, attitude to date violation scale and relationship scales questionnaire were applied to participants. There were three hypothesis but just one of them was accepted, the others were refused. For this analysis, a program which is called SPSS 21.0 was used. Correlation analysis performed on the three hypothesis of the study p-value (p>0.05) with low correlation has been accepted. The first hypothesis of the study was that“there is a relationship between childhood trauma and flirtation violence”hypothesis, a relationship between childhood trauma and flirtation violence. According to the findings obtained, the correlation coefficient for the hypotheses that“there is a relationship between childhood trauma and date violence”was found to P 0,265. According to these results, the first hypothesis was accepted and there was a relationship between childhood trauma and the intensity of flirtation. In the hypothesis,“there is a relationship between the bonding styles and the intensity of flirtation”, the presence of a relationship between the attachment styles and the intensity of flirtation was investigated. However, when we look at the correlation coefficient, it was observed that the two scales were p -0.125. A negative correlation was found between the two scales and it was concluded that there was no relationship between the attachment styles and the intensity of flirtation.“There is a relationship between childhood trauma and attachment styles”hypothesis, childhood trauma has been thought to affect attachment styles and whether there is a relationship between them was investigated. The correlation coefficient for this hypothesis was p -0.021. Since there is a negative correlation between the two scales, it is observed that there is an inverse relationship between them and the hypothesis is not accepted. The result is that childhood traumas have no effect on attachment styles. The research was conducted through three hypothesis, and there was only a relationship between childhood trauma and flirtation violence. There was no positive correlation between the attachment styles and the intensity of flirtation and the childhood traumas and attachment styles.