Birbirine yakın eş merkezli iki küresel yüzey arasındaki skalar alanın Casimir enerjisi
The Casimir energy of the scalar field between closely spaced two concentric spherical surfaces
  1. Tez No: 543047
  2. Yazar: ONUR KUCUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada yarıçapları a ve b olan (b>a) eş merkezli iki küre yüzeyi arasına yerleştirilen kuantize edilmiş skaler alanın kuantum boşluk enerjisi gözönüne alınmıştır. Kütlesiz skaler alanın Casimir enerjisi için özfrekansların kompleks düzlemdeki kontur integrali ile modların doğrudan toplanması yöntemi kullanılmıştır. Modların toplanması yönteminde kesilim fonksiyonu gözönüne alınmıştır. Birim yüzey alanı başına, eş merkezli iki küre yüzeyi arasındaki yeniden normalize edilmiş kuantum boşluk enerjisi E_c/A = - 1/(16π^2 )(√ab/a )^2 (ζ(4))/d^3 [1 + 1/12 ɳ^2 (ζ(2))/(ζ(4))] olarak yeniden elde edilmiştir. Geometrik olarak a→∞ , b→∞ ve b-a→ 0 alındığında bulunan sonuç çarpıcı bir şekilde paralel plakalar sonucu ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the quantum vacuum energy of the quantized scalar field which is placed between two concentric spheres of radius a and b (b>a) is considered. Casimir energy calculation of the massless scalar field between two concentric spheres is calculated by using the contour integral of eigenfrequencies in the complex plane and direct mode summation. The renormalized quantum vacuum energy of the massless scalar field between two spheres per unit surface area is E_c/A = - 1/(16π^2 ) (√ab/a )^2 (ζ(4))/d^3 [ 1 + 1/12 ƞ^2 (ζ(2))/(ζ(4))] have been reobtained. Geometrically, taking a→∞,b→∞ and b-a→0 the result striking overlaps with paralel plates result.