Gaziantep ili su tüketiminin matematiksel modellenmesi
Mathematical modeling of water consumption in Gaziantep city
  1. Tez No: 543061
  2. Yazar: SÜMEYRA AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Su, insanların günlük hayatını sürdürmeleri için gerekli, en önemli yaşamsal bileşenlerden birisidir. Doğadaki su döngüsünün devamlılığı ve su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla kentsel ve endüstriyel su kullanımının doğru analiz edilip, gelecekteki su tüketiminin matematiksel olarak modellenmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada Gaziantep ili su tüketim verileri SPSS ve Matlab paket programları ile istatistiki olarak analiz edilip gelecekteki su tüketimi Bulanık Yapay Sinir Ağları Metodu ile matematiksel olarak tahmin edilmiştir. SPSS ve Matlab sonuçları karşılaştırılarak değişkenler arasında genel bir sonuca varılmıştır. Su tüketiminin abonman sayısı ve yıllara göre değişimi lineer regresyon yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu analize göre, 2023 yılındaki abonman sayısı 472854 olarak tahmin edilmiştir. Bu abonman sayısı kullanılarak 2023 yılı su tüketimi 1.4x108 m3 olarak hesaplanmıştır. Bu analizler ve değerlendirmelere dayanarak, abonman sayısının lineer olarak arttığı ve su tüketiminde etkin bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Matlab bulanık sinir ağı yöntemiyle SPSS regresyon analizi yöntemlerinin birbirleri ile önemli ölçüde örtüştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water is one of the most important vital components for people to maintain their daily lives. In order to ensure the continuity of the water cycle in nature and the efficient use of water resources, urban and industrial water use needs to be analyzed correctly and future water consumption needs to be modeled mathematically. Water consumption data of previous years were analyzed statistically with SPSS and Matlab package programs and the future water consumption was calculated mathematically by Fuzzy Artificial Neural Networks Method. SPSS and Matlab results were compared and similar results obtained. The number of subscribers and the changes in water consumption according to years were analyzed by linear regression method. According to this analysis, the number of subscriptions in 2023 is estimated to be 472854. In addition, the estimated water consumption in 2023 was calculated as 1.4x108 m3 using the estimated number of subscriptions. Based on these analyzes and evaluations, it was concluded that the number of subscriptions increased linearly and played an effective role in water consumption. Matlab fuzzy neural network method and SPSS regression analysis methods were significantly correlated to each.