Gaziantep ili su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin mevcut durumu, yapısal ve biyoteknik analizi
The current status, structural and biotechnical analysis of aquaculture enterprises in gaziantep province
  1. Tez No: 942584
  2. Yazar: FATMA KORUCU YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, Gaziantep ilindeki su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin mevcut durumunu ve karşılaştıkları zorlukları incelemeyi, elde edilen veriler ışığında su ürünleri sektörünün gelişimine yönelik çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Gaziantep bölgesinde, ruhsatlı su ürünleri üretimi yapan toplam 22 işletme bulunmaktadır. Ağ kafeslerde yetiştiricilik yapan işletmelerin tamamı ve bir adet karasal işletme ziyaret edilerek anket yapılmış, bu işletmelerin faaliyet durumu ve karşılaştıkları sorunlarla ilgili veriler toplanmıştır. Toplanan verilere göre, bu işletmelerin toplam üretim kapasitesi yılda 9.289 ton olarak belirlenmiş, yavru üretim kapasitesi ise 10.000.000 adet olarak tespit edilmiştir. Yem değerlendirme oranı (FCR) ağ kafeslerde 1,32 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, stok yoğunluğunun normal seviyelerde olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Gaziantep'teki su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin no üretim süreçlerinin bilimsel verilere dayalı olarak yönlendirilmesinin sektörel gelişim için kritik öneme sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the current status of fish farming businesses in Gaziantep, identify the challenges they face, and provide solutions to contribute to the development of the aquaculture sector based on the collected data. In the Gaziantep region, there are a total of 22 licensed fish farming businesses. An interview survey was conducted with all the businesses engaged in cage farming and one land-based farm, collecting data on their operational status and the challenges they encounter. According to the data collected, the total production capacity of these businesses is determined to be 9,289,000 tons per year, with a hatchery production capacity of 10,000,000 units. The feed conversion ratio (FCR) for cage farming is calculated to be 1,32. Additionally, the stocking density was observed to be at normal levels. The results of this study indicate that guiding the fish farming businesses in Gaziantep with data-driven methods in their production processes is crucial for the sector's development.