Trazodonun mesane detrusor düz kas kasılmasına etkisi
The effect of Trazodone on bladder detrusor smooth muscle
  1. Tez No: 543084
  2. Yazar: ÖZGE BURUNSUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK ÖZDENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu tezde; trazodonun, in vitro sıçan mesane düz kas kontraktilitesi üzerine etkileri ve etki mekanizmalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Deneysel çalışmalar, Necmettin Erbakan Üniversitesi KONÜDAM Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. Çalışmada Wistar cinsi 8-20 haftalık, 200–250 g arası 16 adet erkek sıçan kullanıldı. Eter sedasyonunu takiben servikal dislokasyon yöntemi ile sıçanlar ötenazi edildi. Abdomen medyan hattan açılarak mesane çıkarıldı ve Krebs solüsyonu içine alındı. Mesane boyun kısmından apex yönünde longitudinal bir kesi ile açılarak mesaneden vertikal yönde 2X10 mm ebadında iki kas şeridi hazırlandı. Şeritler izole organ banyosundaki cam hazneler içerisindeki düzeneğe 1 g gerim uygulanarak yerleştirildi. Tüm kasılmalar kayıt altına alındı. 45 dakikalık bir uyum periyodunu takiben spontan kasılma gösteren bütün mesane şeritlerine 10-5 M asetilkolin (ACh) uygulanarak kasılmalar indüklendi. 20 dakika bekledikten sonra, trazodon dozları (10-9 M- 10-3 M) kümülatif olarak verildi. Oluşan etkiler kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is determination of effects and mechanisms of action of trazodone on contractility of in vitro rat bladder smooth muscle. Method: Experimental studies were carried out in KONUDAM Experimental Medicine Research and Application Center and the Laboratory of Physiology Department in Necmettin Erbakan University. 16 male Wistar rats 8-20 weeks weighing 200-250 g have been used in this study. Rats were euthanized by cervical dislocation after light ether sedation. The abdomen was opened by median line and the bladder was removed and taken into the Krebs solution. The bladder was opened with a longitudinal incision in the direction of the apex from the neck to prepare two muscular strips of 2x10 mm in the vertical direction. The strips were placed by applying 1 g of tension to the assembly in the isolated organ bath. All contractions were recorded. Following a 45-minute equal ibrati on period, tonic contractions were induced by application of acethylcholin (ACh) at 10-5 M concentration. After we waited 20 minutes, trazodone doses were given cumulatively. The effects were recorded. Findings: When amplitude parameters are evaluated; While spontaneous and ACh induced bladder smooth muscle contraction did not show any significant effect with the application of 10-9 M, 10-8 M, 10-7 M, 10-6 M, 10-5 M doses of trazodone (p> 0.05).