Trazodon'un elektrokimyasal davranışı ve adsorptif sıyırma yöntemleriyle tayini
Electrochemical behaviors of trazodone and its adsorptive stripping determination
  1. Tez No: 284922
  2. Yazar: CEREN KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada sakinleştirici ve antidepresan etkiye sahip trazodon'un (TRD) elektrokimyasal davranışı, camsı karbon elektrotta (CKE), Britton-Robinson tamponu (BR) ortamında dönüşümlü voltametri (CV) ve sabit potansiyelli kulometri (BE) yöntemleri ile incelendi. TRD'nin adsorpsiyon özellikleri incelenerek yükseltgenme reaksiyonunda aktarılan elektron sayısı, difüzyon katsayısı gibi bazı elektrokimyasal parametreleri hesaplandı. Ayrıca TRD'nin farmasötik örnekler ve serum örneklerinde tayini için diferansiyel puls anodik adsortif sıyırma voltametrisi (DPAAdSV), doğrusal taramalı anodik adsortif sıyırma voltametrisi (DTAAdSV) ve kare dalga anodik adsortif sıyırma voltametrisi (KDAAdSV) yöntemleri geliştirildi. Bu yöntemler ile elde edilen pik akımı-derişim grafiklerinden doğrusallık aralığı DPAAdSV için 6,21×10-7 M- 7,16×10-6 M, DTAAdSV ve KDAAdSV için 8,59×10-7 M - 8,38×10-6 M olarak belirlendi. Yapılan kalibrasyon çalışmalarının analitik parametreleri en küçük kareler yöntemi ile değerlendirildi ve her üç yöntem için gözlenebilme sınırı ve alt tayin sınırı değerleri belirlendi. Geliştirilen yöntemlerin validasyonu yapıldı. Bu yöntemler farmasötik örnekler ile serum ortamında bulunan trazodon'un tayini için kullanıldığında; güvenilir, tekrarlanabilir, yüksek doğruluk ve kesinliğe sahip sonuçlar elde edildi. Geliştirilen yöntemlerin uygulama sonuçları ve validasyon parametreleri söz konusu ilaç etken maddesi için önerilen standart yöntemlerin sonuçları ve parametreleri ile istatistiksel olarak karşılaştırıldığında sonuçlar arasında %95 güven seviyesinde anlamlı bir fark olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behavior of trazodone (TRD), which posses sedative and anti-depressant activity, was investigated on glassy carbon electrode (GCE) in Britton-Robinson buffer (BR) by cyclic voltammetry (CV) and controlled-potential coulometry (BE). Adsorption properties of TRD were investigated. Some electrochemical parameters such as; number of electron transferred in the oxidation of TRD and diffusion coefficient were determined. Furthermore, differential pulse anodic adsorptive stripping voltammetric (DPAAdSV), linear sweep anodic adsorptive stripping voltammetric (LSAAdSV) and square-wave anodic adsorptive stripping voltammetric (SWAAdSV) methods were developed to its direct determination in pharmaceutical preparations and human serum samples. Linear working concentration range for these methods was evaluated as 6,21×10-7 M- 7,16×10-6 M for DPAAdSV and 8,59×10-7 M - 8,38×10-6 M for both LSAAdSV and SWAAdSV. Limit of detection and limit of quantitation were calculated from analytical parameters of calibration studies by using least squared method. Validation of methods was also performed. Results of applications of developed methods to pharmaceutical preparations and human serum samples were found to have high accuracy and precision, reproducible and high confidence. These results were also compared with those of standart methods proposed for determination of TRD and results were found to be insignificant at 95% confidence level.