Televizyon dizilerinde kültür aktarımı: Gülbeyaz örneği
Cultural transference on TV series: Gulbeyaz sample
- Tez No: 501702
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Modern çağ ile toplum yapısı ve dolayısıyla aile ilişkileri değişmiştir. Bu duruma bağlı olarak da kültür unsurlarının yeni aktarıcıları gelişen teknolojinin sonuçları olan elektronik aletler olmaya başlamıştır. Bu aletlerin en popüleri televizyondur. Çalışmada öncelikle televizyon konusu üzerinde durulmuştur. Televizyon dizilerinin gelişim süreci araştırılmış ve Türk televizyon dizileri tarihi ele alınmıştır. Kültür ve televizyon ilişkisinin incelenmesinin ardından kültür aktarımının tarihsel değişimlerine bakılmış, değişen zaman şartları ve gelişen teknolojinin kültür aktarıcılarını nasıl şekillendirdiği tartışılmıştır. Tezde incelenen yapım Kanal D kanalında yayınlanan Gülbeyaz adlı televizyon dizisidir. Tek sezondan oluşan dizinin 26 bölümü incelenerek kullanılan kültür unsurları tespit edilmiş ve buradan hareketle, kültürel malzemenin televizyon dizilerinde kullanımı üzerine eleştirel bir inceleme yapılmıştır. Kültür öğelerinin televizyon dizilerinde kullanımı konusunda tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde Gülbeyaz dizisindeki kültür unsurları incelenmiştir. Kullanılan öğelerin bağlamı ile ne kadar ilişkili olduğu, tahribata uğrayıp uğramadığı gibi konular halk bilimsel açıdan irdelenmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The structure of society hence the family relations have changed. Deputing on this ituation, cultural elements transmissives form the electronic tools which are the developing technologic consequences. Television series are the most frequentool among these tools this study is primarily take this subject in hand.. After conveying the history of television in the world and Turkey, it has examined the relation among the culture and the television. The historical development process has been inquired and handled the history of Turkish television series. After these, it has looked down the cultural transfer's historic metamorphosis and discussed how technology changes the cultural transmissives. This thesis points out the examined products on is a TV series named Gülbeyaz which was broadcast on channel D. The twenty six episodes of this one seasoned TV series are examined and thus there has been a critical examination over the use of using cultural materials on TV series it is discussed on the subject of using cultural items on TV series. This work has been researched in terms of folklore whether or not it is destructed and there has been some suggestions on how much it's related to the original.