Türkoğlu'nda nüfus, yerleşme, ve ekonomik faaliyetler
  1. Tez No: 54309
  2. Yazar: FETTAH GENÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRULLAH KANADIKIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Demografi, Ekonomi, Geography, Demography, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Türkoğlu İlçesi Akdeniz Bölgesi'nin Doğu Akdeniz Bölümünde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yakın, güneyinde Gaziantep iline bağlı Nurdağı İlçesi, batısında Adana iline bağlı Bahçe ve Düziçi ilçeleri, kuzeyinde Kahramanmaraş İli Merkez İlçesi ve doğusunda Pazarcık İlçesi ile sınır komşusudur. İlçenin doğusu ovalık olmakla birlikte, batısında Nur Dağlan uzanmaktadır. İşte Türkoğlu İlçe Merkezi bu Nur Dağları'nın uzantısını oluşturan İmalı Dağının doğusunda kurulmuş şirin bir yerleşim merkezidir. Günümüzden yaklaşık olarak 160 yıl kadar önce göçebe olarak yaşayan bir aşiretin iskan edilmesiyle kurulan ilçe 1944 yılında bucak merkezi müdürlüğü olmuş ve 1960 yılında da ilçe olmuştur. Kahramanmaraş'a bağlı olan dokuz üçe merkezinden bin olan Türkoğlu'nun ü merkezine uzaklığı 22 km. dir. Bu uzaklığı ile ilçeler arasında ü merkezine en yakın ilçe olma özelliğini taşımaktadır. Nüfusu 1990 yılında 60992, alanı 688 km2 dir. Knr'ye 89 kışının düştüğü ilçenin merkez nüfusu ise 14608 dir. Türkoğlu ilçe merkezi, Gaziler, Gaziosmanpaşa, İstasyon ve Cumhuriyet mahallelerinden oluşmaktadır. Bunun yanında ilçeye bağlı otuzüç köy ve dört belediye yerleşim birimi bulunmaktadır. Ulaşım yönünden ilçe çok büyük avantaja sahiptir. Zira üçe Kahramanmaraş- Adana şehirlerarası yol üzerindedir ve ilçeden Akdeniz Bölgesini Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine bağlayan demiryolu geçmektedir. İlçede Akdeniz iklimi hüküm sürmekte olup yazlan sıcak ve kurak kışlan ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Türkoğlu'nda en yoğun ekonomik faaliyet tarım ve hayvancılık iken özellikle son yıllarda devlet teşviklerinin de etkisi ile sanayide ilerlemeler kaydedilmiştir. İlçe sanayisi özellikle son onbeş yıl içerisinde artmıştır.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY Türkoğlu district ıs in the East Mediterenean of the Mediterenean region close to South East Anatolian region, in the South Nurdağı district dependent on Gaziantep province, in the west Bahçe and Düzıçı district dependent on Adana province in the north Kahramanmaraş province and in the east Pazarcık district. Although east of the district is an area which contains grassy plain and in the west there is Mounts Nur. The centre of Türkoğlu district, an extended part of Mount İmalı is a beaitufiil settling center. The district was founded with the settlement of a tribe that lived as a nomand about 150 years ago became a subdistrict directory in 1 944 and became district in 1 960. Türkoğlu district which is the one of the nine districts dependent on Kahramanmaraş ıs 22 km. away from the province centrer. Because of the distance Türrkoğlu is the nearest of the districts to province center. Its population is 60.992 and its area is 688 knr in 1990. The central population of the district in which 89 people live in a square km2 is 14.608. The district center of Türkoğlu cotains Gaziler, Gaziosmanpaşa, İstasyon and Cumhuriyet neıgborhoots. Within this there are thirty there village and four municipality units. The district has much adventage comparing with transportation. The district is on the high way of Kahramanmaraş- Adana and a railway passes through the district which connects it east and south- east Anatolia Regions to Mediterenean Region. İn district Mediterenean climate is dominant, summer is hot and dry, winter is warm and rainy. While the economic activity is agricultur and catling in Türkoğlu, there has been a lot of development in industri recently. Especially the district industry has improved in last fifteen years.