Çevrimiçi ortamda öğrenme davranışlarının farklı öğrenme yaklaşımlarına göre incelenmesi: Bir öğrenme analitiği çalışması
A learning analytics case study: investigation of the relations between student activities and students' learning approaches in online learning environments
- Tez No: 543117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜSTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışma kapsamında hazırlanan öğrenme platformundan elde edilen log verileri ile öğrencilerin öğrenme yaklaşımları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla öğrencilerin çevrimiçi öğrenme ortamındaki tüm işlemleri veri tabanı tablolarında tutulmuş, Ders Çalışma Yaklaşımı Ölçeği ile öğrencilerin öğrenme yaklaşımları belirlenmiştir. Öğrencilerin tespit edilen öğrenme yaklaşımlarında gözlenen özellikler ile log verileri arasındaki uygunluk incelenmiştir. Çalışmaya 2016-2017 ders yılı güz döneminde Yıldız Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümü 3.sınıf öğrencilerinden İnternet Tabanlı Programlama dersine kayıtlı 61 öğrenci katılmıştır. Ders yüz yüze yapılmıştır. Öğrenciler dersin materyallerine erişmek ve not tutmak için çalışma kapsamında hazırlanan çevrimiçi öğrenme ortamını kullanmışlardır. Araştırmanın amacına uygun olarak log verilerinde öğrencilerin ders materyallerini görüntüleme süresi, ortamda aktif olma süreleri, aktif olma zamanları, ek çalışma gösterme durumu bilgileri veri tabanındaki ilgili tablolarda tutulmuştur. Çalışma neticesinde öğrenme yaklaşımları ile öğrencinin öğrenme ortamında geçirdiği süre, ortamdaki işlem sayısı ve ek materyal kullanması ile arasında anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin çevrimiçi öğrenme ortamlarındaki öğrenme yaklaşımları ile öğrenci etkinlikleri ve akademik başarısı arasındaki ilişki de çalışma kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relation between the log data obtained from the online learning platform prepared within the scope of this study and the learning approaches of the students. For this purpose, actions of the students in the online learning platform were kept in the database tables, and the learning approach of the students was determined by the Study Process Questionnaire. The relationship between the log data and the characteristics observed in the Study Process Questionnaire of the students were examined. 61 3rd year students enrolled in Internet Based Programming course in Department of Computer Education and Instructional Technologies (CEIT) of Yildiz Technical University participated in the study in the fall semester of 2016-2017 academic year. The course was given face-to-face. The students used online learning environment prepared within the scope of the study for accessing the materials and taking notes. In accordance with the purpose of the study, the duration of the course material display, the duration of the activity on the platform, the time of activity, the additional study status information additional study status information were kept in the relevant tables in the database. It has been examined whether there is a significant difference between the learning approaches in the study and the time spent in the learning environment, number of transactions in the environment and use of supplementary materials. In addition, the relationship between students' learning approaches in online learning environments, student activities and academic success has also been studied.