Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in constructional work
- Tez No: 543145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Hızlı sanayileşme ve teknolojik gelişmeler ile doğru orantılı olarak özellikle iş yerlerinde çalışan kişilerin güvenliği ile ilgili bazı sorunlar da açığa çıkmıştır. Bu sebeple bir takım önlemleri önceden alarak iş yerlerini güvenli hale getirmek gerekmekte olduğundan iş güvenliği oldukça önem kazanmıştır. İşçileri iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumaya yönelik önlemleri almak ve onları bu konuda bilgilendirmek, İş Sağlığı ve Güvenliğinin temelini oluşturmaktadır. Çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılması gerekmektedir. İşyerlerinde acil durum planlarının hazırlanması, önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda yapılması gereken çalışmalar ile bu durumların güvenli olarak yönetilmesi ve bu konularda görevlendirilecek çalışanların belirlenmesini sağlamak için sağlık ve güvenlik planı hazırlanmalıdır. İşlerin emniyetli, sağlıklı ve planlı yürütülebilmesi adına iş kalemleri için talimatların ve kontrol formlarının oluşturulması gerekir. Bu çalışmada yapı işleri yapan şantiyeler incelenerek örnek risk değerlendirmesi sağlık ve güvenlik planı, iş kalemleri için talimat ve kontrol formları hazırlanmıştır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girdikten sonra uygulamada yaşanan sıkıntılar, çalışan ve işverenler açısından değerlendirilmiş ve bazı çözüm önerileri sunulmuştur. İş Sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması gerektiği, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin işlerini daha objektif yapabilmeleri için havuz sisteminin kurulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Some problems related to the safety of the people working in the workplaces have been revealed in direct proportion to rapid industrialization and technological developments. For this reason, occupational safety has gained importance as it is necessary to secure the work places by taking some precautions in advance. To take measures to protect workers from occupational accidents and occupational diseases and to inform them on this issue is the basis of Occupational Health and Safety. Working environment and ensuring the health and safety of employees, maintain and occupational health objectives and the development of risk assessment needs to be done in terms of security. preparation of emergency plans in workplaces, prevention, protection, evacuation, fire fighting, with work to be done in first aid and other issues to be managed as secure these conditions and health and safety plan should be prepared to provide identification of employees who will take on these issues. Works safe, you should check instructions and forms for the creation of work items planned and carried out on behalf of be healthy. In this study, construction sites were inspected and sample risk assessment health and safety plan, instructions and control forms for work items were prepared. After entering into force of Occupational Health and Safety Law No. 6331, the problems experienced in practice were evaluated in terms of employees and employers and some suggestions were presented. It was concluded that a culture of occupational health and safety should be established and a pool system should be established for occupational safety experts and workplace physicians to make their work more objective.