Antalya Körfezi'nde Beyaz Sokar (Siganus rivulatus, Forsskål & Niebuhr, 1775) Avcılığında Kullanılan İğnelerin Seçiciliğinin Belirlenmesi
Determination of Hook Selectivity of Marbled Spinefoot (Siganus rivulatus, Forsskål & Niebuhr, 1775) Catching in the Gulf of Antalya
  1. Tez No: 543171
  2. Yazar: FATİH YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALKAN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma, Antalya Körfezi'nde Kumluca, Finike, Demre ve Kemer ilçeleri sınırları içerisinde yer alan kayalık alanlarda gerçekleştirilmiştir. Subtropikal ve lesepsiyen bir tür olan beyaz sokar (Siganus rivulatus Forskåll & Niebuhr, 1775) balığının olta ile avcılığında kullanılan 6, 8, 10 ve 12 numara kısa saplı çapraz çelik iğnelerin seçicilikleri SELECT metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışmada yapılan 16 operasyonda toplam yakalanan beyaz sokar balığı sayısı 406 adettir. Log normal modele göre 6, 8, 10 ve 12 numara iğnelerin optimum yakalama boyları sırasıyla; 20,79 cm, 17,67 cm, 14,91 cm, 12,60 cm ve yayılım değerleri ise sırasıyla 13,65; 11,60; 9,79; 8,28 cm olarak tespit edilmiştir. Beyaz sokar avcılığında ilk üreme boyu göz önünde tutulduğunda 6 numara iğnenin ağız açıklığından daha büyük ağız açıklığına sahip iğnelerin kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study it was carried out in rocky field within the borders of Kumluca, Finike, Demre and Kemer districts in Gulf of Antalya. The selectivity of kirbed steel hooks no 6, 8, 10, 12 used for catching subtropical and lesepsian species the marbled spinefoot (Siganus rivulatus Forskåll & Niebuhr, 1775) was calculated by using SELECT method. The total number of Marbled spinefoot caught in 16 operations was 406 individuals. According to log normal modal, the optimum catch lengths of 6, 8, 10, 12 numbers hooks were 20.79 cm, 17.67 cm, 14.91 cm, 12.60 cm and spread value for these hooks were 13.65 cm, 11.60 cm, 9.79 cm and 8.28 cm respectively. Considering the first reproductive length in Marbled spinefoot catching, the use of larger than number 6 size hooks may be recommended.