Çalışanların örgütsel adalet algılarının işe bağlılık ve iş tatmini üzerine etkisi: Bir araştırma
The impact of employees 'organizational justice perceptions on work reliability and job satisfaction: A research
  1. Tez No: 543194
  2. Yazar: İBRAHİM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Zaman geçtikçe kurumlar açısından adaleti sağlamak, izlediği politikalar ile çalışanlarını memnun etmek, toplumsal bir imaj gayesiyle rakip kuruluşlara örnek olmak en büyük çaba haline gelmiştir. Pek tabi bu çabaların özünde de işletmeler, kuruma bağlı insan kaynağını kazanmanın getirisinin mevcut verimliliği artıracağı, bu sayede sürekliliğin sağlanacağı bilincine varmışlardır. İnsan faktörü, örgütler için adalet ne kadar gerekliyse o derece önemli hale gelmiştir. Bu çalışma da, çalışanların örgütsel adalet algılarının, işe bağlılıkları ve iş tatminleri üzerindeki etkisinin ölçümüne yönelik olarak hazırlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da bulunan özel bir vakıf üniversitesinin yüksek lisans işletme okuyan ve aynı zamanda farklı iş kollarında çalışan 222 kişiyle anket uygulaması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; çalışanlar açısından algılanan adalet bilinci daha çok dağıtım adilliği ile ilgilidir. Çalışanların işe bağlılıklarında cinsiyet, yaş ve deneyim değişkenlerine göre farklılaşmalar görülmüştür. Aynı zamanda çalışanların dağıtım ve işlem adaletine ilişkin algılarının işe bağlılıkları ve iş tatminleri üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As time goes by, it has been the greatest effort to provide justice for institutions, to satisfy its employees with the policies followed, and to be an example for competing organizations for a social image. At the core of these efforts, enterprises have become aware that the efficiency of gaining the human resources of the institution will increase the existing efficiency and thus ensure continuity. The human factor has become so important for organizations that justice is necessary. This study was designed to measure the employees' perception of organizational justice, their commitment to work and their job satisfaction. The research has been carried out with a questionnaire applied to 222 people working in different business lines of a private foundation university in Istanbul. According to the results of the study; The sense of justice perceived in terms of employees is more related to distribution fairness. There are differentiations according to gender, age and experience variables. At the same time, it was determined that employees' perceptions about distribution and transaction justice had an impact on job loyalty and job satisfaction.