The effects of a mobile phone application on Turkish EFL students' grammar learning
Bir cep telefonu uygulamasının yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin gramer öğrenimi üzerindeki etkileri
- Tez No: 543199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada bir cep telefonu uygulaması ve sanal öğrenci yanıt sistemi olarak adlandırılan Socrative uygulamasının öğrencilerin gramer öğrenimi üzerine olan etkileri bulunmaya çalışılmıştır. Çalışma bir vakıf üniversitesinin mühendislik fakültesi 1. sınıfında okuyan öğrencilerle gerçekleştirilmiş. Çalışmada veriler karma desenle nicel ve nitel yöntemlerle toplanmıştır. Nicel veri çalışma öncesinde kontrol ve deney gruplarına uygulanan ön-test ve son-test ile toplanmıştır. Çalışma boyunca deney grubunda cep telefonlarından çözdükleri sorularla ilgili anında geri bildirim alabildikleri sanal sınavlar, kontrol grubunda ise klasik kâğıt sınavlar uygulanmıştır. Nitel veri çalışma sonunda deney grubuna uygulanan açık uçlu anket aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler tematik kodlama yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen nicel verilerin sonuçlarına göre uygulamanın kullanımı öğrencilerin İngilizce öğrenimi üzerinde olumlu etkiler gözlemlenmiştir. Tematik kodlama yöntemiyle ulaşılan nicel verilere göre ise öğrencilerin Socrative programıyla motivasyonlarının arttığını, anında geribildirim sayesinde daha iyi öğrendikleri saptanmıştır. Sonuç olarak bir cep telefonu uygulamasının sınıf içi kullanımı daha iyi öğrenme sonuçları ortaya çıkartmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin teknolojinin öğrenme deneyimlerine entegre olmasına yönelik olarak olumlu bakış açıları geliştirdiği gözlemlenmiştir. Mobil teknoloji İngilizceyi daha iyi öğretmek için sınıflarda kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to find out the effects of Socrative, a mobile phone application called online student response system, over the students' grammar learning. The study was carried out at a private university with freshman students studying in the different departments of the engineering faculty. A mixed-methods design was applied and the data were collected quantitatively and qualitatively. Qualitative data were collected through a pre-test and post-test which were taken by the control group and experiment group. Throughout the study, the experiment group did online quizzes in which they were able to receive immediate feedback while the control group did paper quizzes. The qualitative data were gathered through an open-ended survey. The quantitative data were analysed through thematic analysis. According to the quantitative results of the study, it was revealed that the use of an online student response system application had a positive effect on the students' learning English grammar. The results were also supported by the qualitative data revealing a higher motivation and better learning thanks to the use of the mobile application. The pedagogical implications are that the use of a mobile phone application in the classroom yielded better learning results; furthermore, the learners were observed to develop positive views towards the implementation of technology into their learning experience. It is recommended that mobile technology should be used to teach in the classroom better.