Kambiyo senetlerinde teminat kaydı (Teminat senetleri)
Colleteral clause in bills of exchange (Collateral bills)
- Tez No: 543198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN SUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 133. maddesi gereği, kambiyo senedinin aksi kararlaştırılmadıkça ifa uğruna düzenlendiği kabul edilmektedir. Uygulamada ise teminat amacıyla düzenlenen bazı kambiyo senetlerinin, teminat senedi olarak adlandırıldığı ve doğrudan ifa uğruna (ifayı teminen) düzenlenen kambiyo senedinin dar ve teknik anlamda teminat ilişkisi kurmak üzere düzenlenen kambiyo senedi ile karıştırıldığı görülmektedir.Dar ve teknik anlamda teminat amacıyla düzenlenen kambiyo senedi ile ilgili olarak, hem kıymetli evrak hem de medeni usûl ve icra-iflâs hukuku alanlarında farklı görüşlere rastlanılmaktadır.Tezimizin amacı; temel ilişki ile kambiyo senedi arasında dar ve teknik anlamda teminat ilişkisi kuran kambiyo senedi olarak tanımladığımız teminat senedinin çeşitlerinin tasnif edilmesi; her bir teminat senedi çeşidinin kambiyo senedi niteliği ve def'iler bakımından değerlendirilmesi ve teminat senedi ile ilgili iddiaların ispatı hususunun doktrindeki farklı görüşler ve Yargı kararları bağlamında değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Pursuant to Article 133 of the Turkish Code of Obligations No. 6098, the bill of exchange is deemed to be regulated for performance unless otherwise agreed. In practice, it is seen that some bills of exchange, which are arranged for collateral purposes, are called collateral securities and that the bills of exchange issued for the sake of direct performance (execution) are mixed with the bills of exchange prepared to establish narrow and technical collateral relation. Regarding the bills of exchange, which are organized for the purpose of securing a narrow and technical guarantee, different views are found in both the precious negotiable instruments law and civil procedure and enforcement-bankruptcy law. The aim of our thesis is; to classify the types of collateral we have defined as commercial bill which establish a narrow and technical collateral relation between basic relations and commercial bill; evaluation of each collateral type in terms of bills and evaluating the conditions under which the evidence regarding the collateral claims can be asserted in the context of different opinions and decisions of the judiciary.