Yönetim bilimi açısından üstün yeteneklilerin eğitiminde aile ortamının demografik değişkenler açısından incelenmesi: Sinop BİLSEM örneği
Investigating demographic variables with regard to the family context in terms of management science in the education of gifted children: A sample of Sinop BILSEM
  1. Tez No: 543203
  2. Yazar: MURAT ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Üstün yetenekli çocukların yetiştirilmelerinde aile ortamının önemi açıktır. BİLSEM, üstün yetenekli çocuklara ve ailelerine yönelik hazırladığı çeşitli programlarla doğrudan veya dolaylı biçimde eğitim, yönlendirme ve iyileştirme hizmeti vermektedir. Bu araştırma ile; BİLSEM'e devam eden üstün yetenekli çocuk ebeveynlerinin çeşitli sosyo-kültürel ve ekonomik özellikler ile aile ortamlarının yapısı açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu BİLSEM'de çocukları öğrenim görmekte olan 76 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırma kapsamına katılmayı kabul eden ebeveynlere araştırmanın amaçları doğrultusunda hazırlanmış bir bilgi formu ve Aile Ortamı Ölçeği uygulanmıştır. Bilgi formundan elde edilen bulguların frekans ve yüzdelikleri analiz edilip yorumlanmıştır. Aynı zamanda bilgi formu ile toplanan değişkenlere göre Aile Ortamı Ölçeği Puanları arasındaki farklılıkları belirlemek üzere; istatistiksel olarak hipotez testleri kullanılmıştır. Hipotez testlerinin varsayımları gereği bazı durumlarda parametrik, bazı durumlarda ise nonparametrik hipotez testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The prospect of a family environment is obvious in the cultivation of superior children. BILSEM provides education, guidance and improvement services directly or indirectly through various programs prepared for gifted children and their families. With this research; It is aimed to evaluate the gifted children's parents who continue to BILSEM from the point of view of the structure of the family environment with various socio-cultural and economic characteristics. The study sample group consisted of 76 parents who were studying children in BİLSEM. An information form and a Family Environment Scale were prepared for the parents who accepted to participate in the research. The frequencies and percentages of the findings from the datasheet were analyzed and interpreted. At the same time, in order to determine the differences between Family Environment Scale scores according to variables collected with the information form; Statistically hypothesis tests were used. In some cases, parametric tests were used in some cases, and nonparametric tests were used in some cases in accordance with the assumptions of the hypothesis tests.