Arap zorunlu göçmenlerde travmatik yaşantılar, göç sonrası yaşam zorlukları ve manevi başa çıkma ve sosyal destek bağlamında psikolojik dayanıklık
Traumatic events, post-migration living difficulties and resilience within the context of spiritual coping and social support in arab forced migrants
- Tez No: 543202
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma, travmatik yaşantılara maruz kalmış ve göç sonrası yaşam zorluklarıyla mücadele eden zorunlu göçmenlerde, psikolojik dayanıklığı sosyal destek ve manevi başa çıkma bağlamında analiz etmeyi amaçlamıştır. Çalışma, Kütahya ilinde ikamet etmekte olan“geçici koruma”statüsü altındaki 521 Arap göçmen ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan korelasyon analizleri sonucunda, travmatik yaşantılar ve göç sonrası yaşam zorlukları ile depresyon, anksiyete, stres ve travma semptomatalojisi arasında pozitif yönde anlamlı ancak zayıf ilişkiler gözlenmiştir. Göç sonrası yaşam zorlukları arttıkça travma ile travma semptomatalojisi arasındaki ilişkinin zayıfladığı saptanmıştır. Yüksek travma maruziyeti yaşayan grupta, göç sonrası yaşam zorlukları ile ruh sağlığı semptomları arasında anlamlı ilişkiler saptanmamıştır. Sosyal destek ile travma semptomatalojisi arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, depresyon, anksiyete ve stres ile sadece düşük travma maruziyet grubunda anlamlı ve negatif yönde zayıf ilişkiler bulunmuştur. Sosyal destek ile göç sonrası yaşam zorlukları yaşama arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Manevi başa çıkma ile ruh sağlığı semptomları arasında beklenenin aksine pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır ve manevi başa çıkma ile ruh sağlığı arasındaki bu ilişkinin travma maruziyeti arttıkça güçlendiği görülmüştür. Travma maruziyeti arttıkça bireylerin manevi başa çıkma stratejilerine daha fazla yöneldikleri gözlenmiştir. Ayrıca, ilgili değişkenlerin demografik gruplara göre farklılıkları t-testi ve varyans analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze resilience in the context of social support and spiritual coping among the forced migrants who were exposed to traumatic events and have been struggling with post-migration living difficulties. It was examined among 521 Arab migrants who reside in Kütahya under the status of“temporary protection”. Correlation analyses indicated statistically significant positive but weak relationships between traumatic events and post-migration living difficulties with depression, anxiety, stress and trauma symptomatology. As post-migration living difficulties increase, it was realized that the relationship between traumatic events and trauma symptomatology weakens. In the group that had high traumatic exposure, statistically significant relationship between post-migration living difficulties and mental health symptoms was not found. While statistically significant relationship between social support and trauma symptomatology was not observed, statistically significant negative weak relationships between social support and depression, anxiety, stres were observed but only in the low traumatic exposure group. Statistically significant relationship was not discovered between social support and pos-migration living difficulties. Spiritual coping had statistically significant but positive relationship with mental health symptoms by contrast with the expectations and it was observed that this relationship strengthens as trauma exposure increases. It was observed that as trauma exposure increases, individuals use spiritual coping strategies more. Also, the differences of the related variables according to socio-demographic groups were examined with t-test and one way-anaysis of variance.