Evlilik doyumunun gebeliğe uyum sürecine etkisi
The effect of marital adjustment on adaptation to pregnancy
- Tez No: 543256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA BARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı evlilik doyumunun gebeliğe uyum süreci ile olan ilişkisini inceleyerek literatüre katkı sağlamaktır. Nicel araştırma tarzına göre hazırlanan çalışmaya 58 gebe katılmıştır. Gebelere; Sosyodemografik Bilgi Formu, Evlilik Doyumu Ölçeği, Gebelik Deneyimleri Ölçeği ve Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. İstanbul'daki bir özel hastanenin kadın-doğum polikliniğiyle anlaşılarak ölçekler gebelere uygulanmıştır. Katımcıların sosyodemografik verileri tanımlanmıştır. SPSS.25 paket programında analiz edilen verilere göre evlilik doyumu ve gebeliğe uyum arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Evlilik Doyumu ve Gebelik Deneyimleri Ölçeğinin alt ölçekleri arasında da korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, evlilik doyumu skorları yüksek ve düşük olan iki grup gebelik deneyimleri skorları açısından karşılaştırılmıştır. Bu test sonucunda da iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to contribute to the literature by investigating the relationship between marital satisfaction and adaptation to course of pregnancy. This study is quantitative research model and there are 58 participants in the research. Socio-demographic Data Form, Marital Satisfaction Inventory, Pregnancy Exprience Scale and State-Trait Anxiety Inventory were applied to 58 pregnant women. Inventories were applied in a gynaecology policlinic of a private hospital in Istanbul. Statistics of socio-demographic data of the participants were described. SPSS.25 packet program was used to analyze the data and it is found that there is no significant relationship between marital satisfaction and adaptation to course of pregnancy (p>0,05). The relationship between subscales Marital Satisfaction Inventory and Pregnancy Experience Scale was also investigated. Also, high marital satisfaction and low marital satisfaction groups are compared. The result is not significant (p>0,05).