Huzurevinde kalmakta olan yaşlılarda karmaşık yas ve hayata küsme
The embitterment and complicated grief in elders who are stay in nursing homes
- Tez No: 543258
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dünya nüfusunun hızla artması ortalama yaşam süresini uzatmakta; bu da yaşlı nüfusun toplum içindeki payını arttırmaktadır. Yaşlı nüfusun toplum içindeki payının artması pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bunlardan birisi de huzurevinde kalan yaşlıların durumudur. Bu araştırmada huzurevinde kalmakta olan yaşlılarda karmaşık yas ve hayata küsme oranlarının tespit edilmesi, yaşlıların demografik özellikleri ile karmaşık yas ve hayata küsme puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi, yaşlıların kaybına ilişkin özellikleri ile karmaşık yas puanları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı huzurevlerinde kalmakta olan 28 kadın ve 39 erkek olmak üzere toplam 67 yaşlı çalışmaya katılmıştır. Yaşlılara Demografik Bilgi Formu, Karmaşık Yas Envanteri ve Travma Sonrası Hayata Küsme Bozukluğu Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda yaşlıların %22.4'ünde karmaşık yas, %14,9'unda ise travma sonrası hayata küsme bozukluğu tespit edilmiştir. Karmaşık yas ile demografik değişkenler arasında herhangi bir ilişki bulunamamış olmasına karşın; kayba ilişkin özelliklerden; kayıp sonrası gündelik hayata devam etme, psikiyatrik ilaç kullanma ve sigara tüketimi artışı ile karmaşık yas arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca travma sonrası hayata küsme bozukluğu ile demografik değişkenlerden; sosyal kurum geliri, profesyonel yardım alma (psikolojik/psikiyatrik), psikiyatrik ilaç kullanma ve yakın arkadaşı olma arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the advancement of science and technology, the world's population is growing rapidly and it prolongs average life expectancy that increases the share of the elderly population in the society. The increase in the share of the elderly population brings many problems with it. One of the problems is the state of the elderly living in the nursing homes. In this study it was aimed to determine the rate of the embitterment and complicated grief of the elderly who stay in the nursing homes, to examine the relationship between the demographic characteristics of the elderly and the complicated grief and embitterment scoring scores, determine the relationship between the characteristics of the loss of the elderly and their scores of the complicated grief. In this direction a total of 67 elderly, 28 women and 39 men, who stay in the nursing homes of İstanbul Metropolitan Municipality and Minister of Family, Labour and Social Services participaten in this study. As the result of the study, complicated grief in 22,4% and posttraumatic embitterment disorder in 14.9% of the elderly was found. Although no relationship was found between complicated grief and demographic variables, a significant relationship between continuation to everyday life after the loss, psychiatric medication and increase in cigarette consumption and the complicated grief was found. Also a significant relationship was found between posttraumatic embitterment disorder and among demographic variables; social institution income, getting professional help (psychological /psychiatric), psychiatric medication and being close friends.