Apeksifikasyon amaçlı kullanılan kalsiyum silikat esaslı materyallerin biyoaktivitelerinin değerlendirilmesi
Bioactivity evaluation of calcium silicate based endodontic materials used for apexification
- Tez No: 543266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU PINAR ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada, apeksifikasyon amaçlı kullanılan kalsiyum silikat esaslı materyallerin biyoaktivitelerinin ve dentinin kırılma direncine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Açık apeks simülasyonu yapılmış olan örneklerin bir bölümüne Biodentine, NeoMTA Plus ve ProRoot MTA uygulanmış; materyal uygulanmayan örnekler ise kontrol grubu için ayrılmıştır (her bir grup için n=30).1, 30 ve 90 gün olmak üzere c-SBF içerisinde bekletilen örneklerin yarısı (her grup için n=5) element analizi (Kalsiyum, Oksijen, Fosfor, Karbon, Silisyum, Kalsiyum Fosfor oranı), diğer yarısı ise kırılma dayanımı deneylerinde (her grup için n=5) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to evaluate the bioactivity of the calcium silicate-based materials used for apexification and their impact on dentin fracture resistance.Biodentine, ProRoot MTA and NeoMTA Plus were applied to the specimens with simulated open apex while the unfilled specimens were assigned as the control group (n=30 each).Half of the immersed specimens in simulated body fluid for 1,30 and 90 days(n=5 each) was used for elemental analysis (Calcium,Oxygen, Phoshor,Carbon,Silicon,Calcium-phoshor-ratio)(EPMA) while the other half was used for fracture resistance experiments(n=5 each).Calcium and Silicon concentrations were found significantly higher for all time intervals in all the groups; Calcium-phosphor ratio and Silicon concentrations increased over time(p