14-18 yaş grubunda Tanrı algısı ile psikolojik sağlamlık ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perception of god and psychological resilience in the 14-18 age group
- Tez No: 543366
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmanın amacı, 14-18 yaş ergen grubunun Tanrı algısı ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, genel tarama modelinin bir alt türü olan ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini Konya ilinde yaşayan 14-18 yaş arasındaki ergenler ve araştırmanın çalışma grubunu, araştırma amacına uygun olarak 2016–2017 eğitim öğretim yılında Konya il ve ilçelerinin ortaöğretim kurumlarında eğitim öğretimine devam eden ve tesadüfî küme örnekleme yöntemi ile seçilen ortaokul 8.sınıf, lise1, lise2, lise3. ve lise4. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada“Tanrı Algısı Ölçeği”,“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada ergenlerin cinsiyetlerine göre ölçeklerden aldıkları puanlar arasında anlamlı farklılık olup olmadığına bağımsız örneklem t-Testi analizi ile bakılmıştır. Ergenlerin yaş düzeylerine göre ve öğrenim gördükleri okul türlerine göre ölçeklerden aldıkları puanlar arasındaki anlamlı farklılığa tek yönlü varyans analizi ile bakılmıştır. Ergenlere uygulanan ölçekler arasındaki ilişkiye Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi ile bakılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular ışığında; ergenlerin psikolojik sağlamlık ölçeğinin alt faktörleri ile Tanrı algısı ölçeğinin alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçları, elde edilen bulgular ışığında yorumlanmış ve ileride yapılacak çalışmalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the perception of God and psychological resilience of adolescent 14-18 age group. The research was carried out in accordance with the relational screening model, which is a sub-type of the general screening model. The study population consists of adolescents aged 14-18 years living in Konya. The working group of this study, in line with the research purpose, consisted of the first, second, third and fourth grades of the high schools, and the eighth grade of primary school students who were selected by random cluster sampling method in the districts and center of Konya province during the academic year of 2016 and 2017. In the study,“God Perception Scale”,“Psychological Resilience Scale”and personal information form developed by the researcher were used. In the study, it was examined by Independent-Sample T-Test analysis whether there was a significant difference between the scores of the adolescents according to their gender. ANOVA (One-Way Variance) analysis was used to determine the significant difference between the scores of the adolescents according to their age levels and the types of school they study. The relationship between the scales applied to adolescents was examined with Pearson Product Moment Correlation analysis. According the findings of the study; A low level positive correlation was found between the sub-factors of the psychological resilience scale of the adolescents and the sub-factors of the God perception scale. The results of the research were interpreted in according with the findings, and suggestions were made for future studies.