Yargı kararları ışığında görevi kötüye kullanma suçu
Crime abuse of duty in the light of judicial decisions
- Tez No: 543367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnceleme konumuz olan görevi kötüye kullanma suçu, 5237 sayılı kanunun dördüncü kısım, birinci bölümünde“Kamu idaresinin güvenilirliğine ve işleyişine karşı suçlar”başlığı altında 257. maddede düzenlenmiştir. Görevi kötüye kullanma suçu genel, tali ve tamamlayıcı bir suçtur ve düzenlemesi itibariyle mahsus suçlardan olup, sadece kamu görevlileri tarafından işlenebilir. Kamu görevlisi, kamu fa¬aliyetinin yürütülmesi sırasında, görevinin gerekli kıldığı yükümlülüklere uygun hareket etmek zorundadır. Böylelikle kamu faaliyetlerinin adalet ilkelerine uygun yürütüldüğü husu¬sunda toplumda hâkim olan güvenin, inancın sarsılmaması gerekmektedir. Bu yükümlülükle bağdaşmayan davranışlar, belli koşullar altında 5237 sayılı TCK'nın 257. maddesinde suç olarak tanımlanmıştır. Çalışma kapsamında görevi kötüye kullanma suçu üç bölüm altında değerlendirilmiş olup, birinci bölümde suça ilişkin genel bilgilere, tanımlara, tarihçe, kanun gerekçesi ve korunan hukuksal yarara yer verilecek; ikinci bölümde suçun faili, mağduru, maddi ve manevi unsurları ile özel görünüş biçimleri ele alınacak; üçüncü bölümde ise usuli hükümler ile hukuka uygunluk nedenleriyle ilgili açıklamalara ve değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The offense of abuse, which is under review, is organized under section 257, under the heading“Offenses against the credibility and functioning of the public administration”in the first part of the fourth part of Law No. 5237. An offense of abuse of duty is a general, offensive, and complementary offense, and can only be committed by officers from the offense of its nature. Lawmaker has not intended to leave misconduct by puclic official without punishment taking into account the reliability of public administration. The public official must act in accordance with the obligations required by the mission during the conduct of the public affairs. This, if public activities are carried out in accordance with the principles of justice, trust and confidence in the society must not be shaken. Behavior incompatible with this obligation is defined as a crime under Article 257 of the Turkish Penal Code No. 5237 under certain circumstances. Within the scope of the study, the crime of abuse of duty will be evaluated under three chapters. In the first part, general information about crime, definitions, history, justification of the law and protected legal contribution will be given; In the second part, the perpetrator, the victim, the material and spiritual elements and special forms of appearance will be discussed; in the third section, explanations and evaluations will be given about procedural provisions and reasons for compliance with the law.