ZnO modifiye karbon pasta elektrot ile montelukast sodyumun voltametrik tayini
ZnO modified carbon paste electrode with montelukast sodium voltammetric determination
  1. Tez No: 543380
  2. Yazar: BERNU HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, astım inhibitörü özelliğe sahip bir aktif madde olan Montelukast sodyu-mun elektrokimyasal davranışları; metanol - Britton-Robinson ortamında pH 2,3 de, çinko oksit nanopartiküllü modifiye karbon pasta elektrot kullanılarak, dönüşümlü voltametri (CV), kare dalga voltametri (SWV) ve kare dalga katodik adsorptif sıyırma voltametri teknikleri kullanıla-rak incelendi. Montelukast sodyumun çinko oksit nanopartiküllü modifiye karbon pasta elektrot yüzeyinde adsorpsiyon özellikleri incelenerek indirgenme reaksiyonunda aktarılan elektron sayı-sı difüzyon katsayısı gibi bazı elektrokimyasal parametreleri hesaplandı. Montelukast sodyumu-nun farmasötik örnekler ve serumda tayini için kare dalga katodik adsorptif sıyırma voltametri (KDKAdSV) yöntemi geliştirildi. Bu yöntem ile elde edilen pik akımı-derişim grafiklerinden doğrusal çalışma aralığı ve alt tayin sınırı sırasıyla 1,0  10-8 ‒ 1,28  10-6 mol L-1 ve 7,7 × 10-9 mol L-1 olarak belirlendi. Uygulanan voltametrik yöntemin doğruluk ve kesinliğini kontrol et-mek amacı ile tablet ve insan serumu örneklerine eklenen Montelukast sodyumun geri kazanım çalışmaları yapıldı. Bu yöntem farmasötik örnekler ile serum ortamında bulunan montelukast sodyumun tayini için kullanıldığında; güvenilir, tekrarlanabilir, yüksek doğruluk ve kesinliğe sahip sonuçlar elde edildi. Geliştirilen yöntemlerin uygulama sonuçları ve validasyon parametre-leri söz konusu ilaç etken maddesi için literatürde önerilen standart yöntemlerin sonuçları ile istatistiksel olarak karşılaştırıldığında sonuçlar arasında % 95 güven seviyesinde anlamlı bir fark olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behaviors of Montelukast Sodium, the asthma inhibitor ac-tive substance, was investigated on zinc oxide nanoparticles modified carbon paste electrode in methanol-Britton-Robinson buffer mixture (pH 2,3) by cyclic voltammetry (CV) and square wave voltammetry. The number of electron transferred in the reduction of Montelukast Sodium and adsorption properties were determined as the related to electrochemical behavior of Monte-lukast sodium. Also in biological media, such as drug and serum samples, the pharmaceutical active substance used with the cases question for the determination of substances have been studied. Peak current of electrochemical reduction of montelukast sodium was found to vary linearly with the concentration in the range from 1,0×10-8 to 1,28×10-6 mol L-1. In this method, limit of detection was found to be 7,7×10-9 mol L-1. Proposed methods were applied to pharma-ceutical and biological samples and reproducible results with high accuracy, precisionand and confidence were obtained. The results obtained through the experiments were compared with the other electrochemical methods in the literature.