A study on occupant satisfaction in office spaces with post- occupancy evaluation approach: An office building example in Umraniye
Kullanım sürecinde değerlendirme yaklaşımı ile ofis mekanlarının kullanıcı memnuniyetinin irdelenmesi: Ümraniye'de bir ofis binası örneği
  1. Tez No: 543419
  2. Yazar: GÖZDE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP YAZICIOĞLU HALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışması, ofis mekânına duyulan memnuniyetin artırılmasına yöneliktir. Bu çerçevede, araştırmanın yöntemi olarak Kullanım Sürecinde Değerlendirme (KSD) yaklaşımı uygulanmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle, mimari mekân, kullanıcı memnuniyeti ve yaşam kalitesi kavramı bağlamında ele alınmış, KSD yaklaşımının anlatılması ve temsili bir uygulama ile KSD'nin ofis yapılarında teknik, işlevsel ve davranışsal açıdan irdelenmesi esas alınmıştır. Ofis yapılarına yönelik güncel bilimsel araştırmalar, KSD, çevre davranış araştırmaları ve mekânsal karakter parametreleri disiplinlerine yönelik teorik ve uygulamalı alan okumaları çerçevesinde kurgulanmıştır. Bu araştırmada ofis mekânı (1) teknik, (2) mekân kullanımına yönelik (işlevsel) ve (3) kullanıcı duygu durumuna yönelik (davranışsal) performansların bir bileşkesi olarak ele alınmıştır. Alan çalışması için ANEL İş Merkezi seçilmiş ve 82 kişi ile anket saptama çalışması yapılmıştır. Bulgular, teknik performans ile işlevsel ve davranışsal performans arasında pozitif yönde bir bağ olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is to increase the level of satisfaction in an office space. In this context, the method of the study is Post Occupancy Evaluation (POE). The scope of this study is discussed primarily on the concept of architectural space, occupant satisfaction and quality of life. This study is based on the explanation of POE approach and the investigation of POEs at office structures via technical, functional and behavioral perspectives. Current scientific investigations on office structures are built in the framework of theoretical and practical space readings based on disciplines including POEs, environment-behavior studies and spatial character parameters. In this study, the office space is handled as a combination of (1) technical performances, (2) performance on space utilization (functional) and (3) performance on occupant's mood (behavioral). ANEL Business Premises is selected for space study and a survey detection study is performed on 82 individuals. Findings reveal that there is a positive correlation between technical performance and functional and behavioral performances.