Kromit, manyetit ve kuvars ince agregasının beton parkelerin yüzey aşınma direncine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of chromite, magnetite and quartz fine agregate on the surface abrasion resistance of concrete pavement
  1. Tez No: 543432
  2. Yazar: MUSTAFA ÜÇOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER USTABAŞ, PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, alt tabakasında tüm parkelerde aynı beton, yüzey tabakasında ise % 10, % 20, % 30 ve % 40 oranlarında kromitli ve manyetitli ince agrega, kuvars esaslı yüzey sertleştirici ve normal agrega kullanılarak beton parkeler üretilmiştir. Üretilen beton parkeler TS 2824 EN 1338 Zemin Döşemesi için Beton Kaplama Blokları - Gerekli Şartlar ve Deney Metotları standardına göre deneylere tabi tutulmuştur. Kromitli, manyetitli ve kuvars esaslı ince agreganın parkelerin yüzey kaplamasında kullanılması parkelerin aşınma direncini artırmıştır. Çalışma kapsamında üretilen parkelerden yüzey aşınma direnci en yüksek olanlar % 40 manyetitli ve kuvars esaslı parkeler olduğu görülmüştür. Bu durum % 40 manyetitli agregalı parkelerin kuvars esaslı yüzey sertleştirici tatbik edilmiş parkelerle aşınma direnci bakımından benzer davranış gösterdiği anlamına gelmektedir. Ayrıca, su emme miktarı yüksek olan parkelerde donma çözülme deneyinde en az kütle kaybına rastlanmıştır. Parkelerin yüzey tabakasındaki malzeme değişimi parkelerin basınç dayanımında belirgin bir değişime neden olmasa da yarmada çekme dayanımlarını değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, concrete paving blocks were produced by using the same concrete in the lower layer and 10%, 20%, 30% and 40% chromite and magnetite fine aggregate, quartz based surface hardener and normal aggregate in the surface layer. The producing concrete paving blocks were subjected to the tests according to the standard TS 2824 EN 1338 Concrete Paving Blocks - Requirements and Test Methods. The use of chromite, magnetite and quartz based fine aggregate in the surface layer of concrete paving blocks increased the abrasion resistance of the concrete paving blocks. 40% magnetite and quartz based concrete paving blocks were found to have the highest abrasion resistance. This means that aggregates with 40% magnetite have similar behaviour with respect to abrasion resistance with quartz based surface hardener applied concrete paving blocks. In addition, the least amount of mass loss at the freezing thaw test was found in the concrete paving blocks to be high water absorption. The material change in the surface layer of the concrete paving blocks changed the tensile strength of the yarns although they did not cause a significant change in the compressive strength of the concrete paving blocks.