Prostat kanseri, benign prostat hiperplazisi ve kronik prostatitli hastalarda bazı mikroRNA'ların dolaşımdaki düzeylerinin araştırılması
Investigation of circulating levels of some microRNAs in patients with benign prostatic hyperplasia, chronic prostatitis and prostate cancer
  1. Tez No: 543437
  2. Yazar: YAKUP DÜLGEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Moleküler Tıp, Biochemistry, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışma ile prostat kanserinde tanısal değeri olduğuna yönelik bilimsel literatürde çalışmalar bulunan bazı mikroRNA'ların prostat kanseri tanısındaki performansının ve kronik prostatitin (KP), benign prostat hiperplazisi (BPH) ve prostat kanseri (PKa) ayrımında miRNA'ların tanısal performansına olan etkilerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında miR-375, -141-3p, -93-5p, -125b-5p, 30c-5p, -26b-5p, -221-3p, -222-3p, -223-3p, 181-a2-3p, -331-3p ve let-7c-5p olmak üzere toplam 12 mikroRNA'nın PKa, BPH ve KP hasta serumlarındaki seviyeleri değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Agilent Aria MX qRT-PCR cihazında, Qiagen marka kitler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tüm aşamalar ticari kit prosedürleri doğrultusunda tamamlanmıştır. Bulgular: Yapılan analizde, kanser olmayan gruba kıyasla PKa grubunda miR-375, -125b-5p, -30c-5p, -26b-5p, -223-3p ve let-7c-5p serum seviyelerinin downregüle olduğu görülmüş ve bu miRNA'ların kanser olmayan gruptan PKa grubunun ayrımındaki eğri altında kalan alan (AUC) değerleri sırasıyla; 0.781, 0.782, 0.762, 0.874, 0.817 ve 0.845 olarak hesaplanmıştır. BPH'tan PKa'nın ayrımında AUC değerleri miR-223-3p için 0.938'e, miR-26b-5p için 0.926'ya ve let-7c-5p için 0.888'e yükselmektedir. miR-375 ve miR-26b-5p kombinasyonunun kanser olmayan hasta grubundan PKa grubunun ayırımında AUC değeri 0.891, BPH'tan PKa'nın ayrımında AUC değeri 0.944 olarak hesaplanmıştır. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda düzeyleri ölçülen 12 mikroRNA'nın 6 tanesinin PKa'da istatistiksel olarak anlamlı düzeyde downregüle olduğu görülmüştür. Bu mikroRNA'ların PKa'nın benign prostat hastalıklarından ayrımında tek tek ya da kombine olarak güçlü birer biyobelirteç adayı oldukları değerlendirilmiştir. Ayrıca, KP grubu analize dahil edilmeden, sadece BPH ve PKa'nın ayrımında mikroRNA'ların daha yüksek spesifisite ve sensitivite değerlerine sahip oldukları belirlenmiştir. Böylelikle, prostatın benign hastalıkları ile PKa ayrımında mikroRNA'ların tanısal performanslarının değerlendirilmesinde KP'nin önemli bir interferans faktörü olabileceği ilk defa gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the objective was to evaluate the diagnostic performance of some miRNAs, which were shown to have a diagnostic value for prostate cancer (PCa), and the effect of chronic prostatitis (CP) to diagnostic performance of microRNAs in distinguishing benign prostatic hyperplasia (BPH) and PCa. Materials and Methods: Serum levels of 12 microRNAs (miRNAs) including miR-375, -141-3p, -93-5p, -125b-5p, 30c-5p, -26b-5p, -221-3p, -222-3p, -223-3p, 181-a2-3p, -331-3p ve let-7c-5p were investigated in serums of patients with BPH, CP, and PCa. Measurements were performed using Agilent Aria MX qRT-PCR device and Qiagen kits by following the kit procedure. Results: In the analysis, serum levels of miR-375, -125b-5p, -30c-5p, -26b-5p, -223-3p and let-7c-5p were downregulated in PCa group compared with non-cancer group and area under the curve (AUC) values of these miRNAs in discriminating PCa group from non-cancer group were calculated as 0.781, 0.782, 0.762, 0.874, 0.817 and 0.845, respectively. AUC values in discriminating PCa group from BPH group increased to 0.938 for miR-223-3p, 0.926 for miR-26b-5p and 0.888 for let-7c-5p. AUC value of the combination of miR-375 and miR-26b-5p in discriminating PCa group from non-cancer group was 0.891, AUC value of these two miRNAs in discriminating PCa group from BPH group was 0.944. Discussion and Conclusion: In our study, 12 miRNAs were studied and 6 of these miRNAs were found to be significantly downregulated in PCa. These miRNAs were considered as biomarker candidates as these miRNAs, individually or combined, could be used to discriminate PCa and benign diseases of prostate. Furthermore, it was seen that miRNAs had a higher specificity and sensitivity in discriminating only BPH and PCa groups without including chronic prostatitis group in statistical analyse. Thus, it was demonstrated in this study that in discriminating benign conditions of prostate and prostate cancer, chronic prostatitis might be an important interference factor in the evaluation of diagnostic performance of miRNAs.