Klinik önemli prostat kanserinin saptanmasında platelet/lenfosit oranı (PLR) ve sistemik immün - inflamasyon endeksinin(SII) önemi
The importance of platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) and systemic immune-inflammation index (SII) in the detection of clinically significant prostate cancer
- Tez No: 943839
- Danışmanlar: PROF. DR. BERAT CEM ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Prostat Kanseri (PCa) erkeklerde en sık görülen malignitelerden biridir. Tanıda PSA'ya alternatif bir belirteç gereksiz biyopsilerin önüne geçilmesi için araştırılmaktadır. Kanser ile enflamasyon arasındaki bir ilişki literatürde bir çok malignitede keşfedilmiştir. Biz de bu tez çalışmamızda platelet-lenfosit oranı ve sistemik immün inflamasyon endeksi ile hastaların patolojilerini kıyaslayarak gereksiz biyopsi ve iş yükünden kaçınılması ve bu enflamatuvar endekslerin prognostik değerinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Prostat Spesifik Antijen (PSA) yüksekliği veya rektal muayenede şüpheli bulgular olması sebebiyle prostat biyopsisi yapılan 499 hasta alındı. Bu hastalar patoloji sonuçlarına göre kendi içlerinde 7 gruba ayrıldı. Patoloji sonuçları ve rektal muayenelerinin PLR ve Sİİ ile olan ilişkisi incelendi. BPH, Kronik Prostatit ve PCa hastaları aralarında Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H testleri ile incelendi. Sonrasında Spearman korelasyon testi ile PCa İSUP grupları PLR ile korele edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer (PCa) is one of the most common malignancies in men. In order to prevent unnecessary biopsies, alternative biomarkers to PSA are being investigated. A relationship between cancer and inflammation has been identified in the literature for many malignancies. In this thesis study, we aimed to investigate the prognostic value of inflammatory indices by comparing patients' pathology results with their platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) and systemic immune-inflammation index (SII). Our goal is to reduce unnecessary biopsies and the associated clinical workload. Materials and Methods: A total of 499 patients who underwent prostate biopsy in our clinic due to elevated Prostate-Specific Antigen (PSA) levels or suspicious findings on digital rectal examination (DRE) were included in the study. Based on their pathology results, patients were categorized into seven groups. The relationship between PLR and SII values and both pathology outcomes and DRE findings was evaluated. Patients diagnosed with benign prostatic hyperplasia (BPH), chronic prostatitis, and prostate cancer (PCa) were compared using the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests. Additionally, a Spearman correlation analysis was performed to examine the correlation between PLR and ISUP grades among PCa patients. A p-value of