Patlıcan yetiştiriciliğinde damla sulama uygulamalarının verim, verim parametreleri ve topraktaki tuz dağılımına etkileri
Effects of drip irrigation applications in eggplant growth on yield, yield parameters and salt distribution in soil
- Tez No: 543444
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tekirdağ koşullarında farklı damla sulama uygulamaları altında patlıcan bitkisinin su kullanımına, verim ve gelişme parametreleri ile özellikle topraktaki tuz dağılımına etkilerinin incelendiği çalışma, 2015 ve 2016 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada, 5 gün sulama aralığında A sınıfı buharlaşma kabından ölçülen buharlaşma değerlerinin %50, 75, 100 ve 125'inin uygulandığı dört farklı sulama suyu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk yılında tüm deneme konularına 20 kez sulama uygulaması ile birlikte 283,0 ile 693,0 mm arasında, denemenin ikinci yılında ise 19 kez sulama uygulaması ile birlikte 293,0 ile 693,0 mm sulama suyu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, deneme konularında bitki büyüme mevsimi boyunca ölçülen bitki su tüketimi değerleri 2015 yılında 466,2 ile 837,0 mm, 2016 yılında ise 411,7 ile 797,1 mm arasında uygulanan sulama suyu miktarlarına bağlı olarak değişmiştir. Günlük bitki su tüketimi değerleri ise 2015 yılında 1,6 ile 9,5 mm/gün ve 2016 yılında 3,0 ile 9,7 mm/gün arasında değişmiştir. Ayrıca, sulama sezonu sonunda toprak tuzluluğundaki artış miktarlarının damlatıcıdan uzaklaştıkça; iki lateral arasında ve iki damlatıcı arasında arttığı görülmüştür. Deneme konularından elde edilen toplam pazarlanabilir verim değerleri, birinci yıl 33,4 ile 47,6 t/ha, ikinci yıl ise 21,80 ile 31,90 t/ha arasında değişmiştir. Verim değerleri üzerine yapılan istatistiksel sonuçlar dikkate alındığında, denemenin her iki yılında da önemli farklar elde edilmemiştir. Sulama suyu kullanım randımanı (IWUE) değerleri denemenin ilk yılında 6,86 ile 11,80 kg/m3, denemenin ikinci yılında ise 4,49 ile 7,44 kg/m3 arasında değişmiştir. Su kullanım randımanı (WUE) değerleri ise denemenin ilk yılında 5,68 ile 7,16 kg/m3, denemenin ikinci yılında ise 3,83 ile 5,30 kg/m3 arasında değişmiştir. Sulama randımanı değerleri arasında yapılan istatistiksel analizlerde A sınıfı buharlaşma kabından ölçülen buharlaşma değerlerinin %50'sinin uygulandığı deneme konusunun ön plana çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study on the effects of different irrigation practices under drip irrigation method on eggplant water use, yield and vegetative parameters and especially, salt distribution in the soil profile was carried out under Tekirdag conditions in 2015 and 2016. Four different irrigation water amounts with 5 days interval applied based on a ratio of Class A pan evaporation as 50, 75, 100 and 125 % were created in the research. In the first year of the study all treatments with irrigation water application 20 times between 283,0 and 693,0 mm with irrigation application, the trial in the second year and 19 times of 293,0 and 693,0 mm of irrigation water was applied. As a result of this study, the seasonal evapotranspiration in the treatments during the measurement period varied from 466,2 and 837,0 mm in 2015 and from 411,7 and 797,1 mm in 2016 depend on irrigation water applied. The daily crop evapotranspiration varied between 1,6 and 9,5 mm/day in 2015 and between 3,0 and 9,7 mm/day in 2016. Also, as the amount of increase in soil salinity at the end of the watering season has moved away from the dripper; between the two laterals and between two drippers. Total marketable yield values obtained from the experiment subjects ranged between 33,4 and 47,6 t ha-1 in the first year and 21,80 to 31,90 t ha-1 in the second year. Considering the statistical analyses on yield values, no significant differences were obtained in both years of the experiment. Irrigation water use efficiency (IWUE) values ranged from 6,86 to 11,80 kg m-3 in the first year of the experiment and from 4,49 to 7,44 kg m-3 in the second year of the experiment. Water use efficiency (WUE) values were between 5,68 and 7,16 kg m-3 in the first year of the experiment and 3,83 to 5,30 kg m-3 in the second year of the experiment. In the statistical analyses among the efficiency values, 50 % of the evaporation values measured from the class A evaporation pan were suggested.