Vermikülit içeren bitümlü ılık karışımların yaşlanmasının dolaylı çekme testi ile incelenmesi
Investigation of the aging of bituminous mixtures containing vermiculite with indirect tensile test
- Tez No: 543445
- Danışmanlar: PROF. YÜKSEL TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ülkemizde kilometrelerce asfalt kaplama, yaşlanmanın etkisi ile düşük sıcaklık çatlakları ve yorulma çatlaklarının erken oluşması nedeniyle servis yeteneğini kaybetmekte ve yenilenmektedir. Bu bozulma, karışımın üretilmesi esnasında önlem alınmadığı için gereksiz bakım harcamalarının yapılmasına ve karayolunun konforunun azalmasına neden olmaktadır. Bitümlü bağlayıcılar içerisinde vermikülit kullanılmasının bitümlü bağlayıcıların yaşlanmaya karşı direncini arttırdığı bazı araştırmacılarca belirlenmiştir. Bu çalışmada, bitümlü ılık karışım katkı maddeleri ile modifiye edilip, bitümlü bağlayıcılara vermikülit ilave edilerek hazırlanan bitümlü ılık karışımların uzun dönem yaşlanmaları dolaylı çekme testi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda vermikülitin katkı maddesi olarak kullanılmasının, bitümlü karışımın penetrasyon değerini azaltıp ve yumuşama noktası değerini arttırdığı görülmüştür. Penetrasyon değerinin az olması vermikülit katkılı bitümlü karışımların yüksek sıcaklıktaki uygulamalarda kullanılmasının fayda sağlayabileceği anlamına gelmektedir. Vermikülit katkılı bitümlü karışımlar daha yüksek dolaylı çekme dayanımına sahip olduğu da belirlenmiştir. Böylelikle, vermikülit katkılı bitümlü karışımlar, çatlamalara karşı daha iyi bir direnç gösterebilecek ve içsel sürtünme direnci nedeni ile tekerlek izi oluşumunu azaltabilecektir.
Özet (Çeviri)
In our country, kilometers of asphalt pavement loses its service ability due to premature formation of low temperature cracks and fatigue cracks due to the effect of aging. This deterioration leads to unnecessary maintenance costs and decreases the comfort of the highway, as no precautions are taken during the production of the mixture. It has been determined by some researchers that the use of vermiculite in binders has increased the aging resistance of binders. In this study, long-term aging of the warm mix asphalt mixtures prepared by adding warm mix asphalt additives and vermiculite to the binders has been investigated by indirect tensile strength test. As a result of the study, it was seen that the use of vermiculite as an additive decreased the penetration value of the bituminous mixture and increased the softening point value. The low penetration value means that the use of vermiculite involed bituminous mixtures in high temperature applications can be beneficial. It has also been found that vermiculite increases the indirect tensile strength of the bituminous mixtures. Thus, vermiculite involed bituminous mixtures may exhibit a better resistance to cracking and may reduce the occurrence of rutting due to internal friction resistance.