Yönetsel süreçlerde dış kaynak kullanımının performansa etkisini anp yöntemiyle değerlendirme
The evaluation of impact of outsourcing on performance in managerial processes with anp method
- Tez No: 543496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşmeyle birlikte rekabetin artması, ulusal ve uluslararası piyasalarda işletmelerin yönetim süreçlerini ve stratejilerini gözden geçirmelerini sağlamıştır. Bu süreçte işletmelerin tek başlarına tüm alanlarda başarılı olamamaları bir dış kaynaktan yardım almayı gerektirmiştir. Bu sayede işletmeler temel faaliyetleri üzerine odaklanmakta ve diğer faaliyetleri için destek alarak rekabet avantajı sağlayabilmektedirler. Dış kaynak kullanımı uygulamaları sayesinde işletmeler yenilik, kalite gibi birçok yönden faaliyet süreçlerine katkıda bulunacaklardır. Ortaya çıkan işbirliği sonucunda işletmelerin faaliyet süreçlerinde değişim meydana gelmektedir. Bu değişim sürecinden olumsuz etkilenmemek için yönetsel süreçlerin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tez konusu yönetsel süreçlerde dış kaynak kullanımının işletme performansına etkisi çerçevesinde geliştirilmiştir. Dış kaynak kullanımının işletme performansı üzerindeki etkisinin yönetsel süreçler açısından incelenmesinde beş ana kriter yirmi yedi alt kriter karşılaştırılmış ve çalışma sonucunda örgütsel bağlılık en önemli kriter olmuştur. Çalışan boyutunun işletme performansı üzerinde etkili olduğu ve maliyeti etkilediği görülmüştür. ANP yönteminin herbir kriteri ayrı ayrı kıyaslayarak genel modeli oluşturduğu ve kriterler arası etkileşimleri gösterdiği bu çalışmada işletme performansının işletme içi unsurlardan etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing of competition with globalization has enabled firms to review the management processes and strategies of them in national and international markets. In this process, the firms need to get support from an outside source because they can not succeed in all areas alone. On this basis, the firms focus on their core activities and can gain competitive advantage by receiving support for their other activities. Owing to outsourcing practices, the firms will contribute to many aspects of activity processes such as innovation and quality. As a result of the co-operation that has taken place, changes in the operating processes of the enterprises occur. In order not to be adversely affected by this change process, the managerial processes must be well evaluated. For this reason, the thesis was developed in the context of the effect of outsourcing on firms's performance in managerial processes. In the analysis of the effects of outsourcing on firm performance in terms of managerial processes, five main criteria were compared with twenty-seven sub-criteria and organizational satisfy was the most important criterion. It was observed that the employee dimension was effective on the firm performance and affected the cost. In this study where the ANP method shows the general model and interactions by comparing each criterion separately, the firm performance is influenced by the internal elements.