Gebelik döneminde eş desteğinin gebeliğe uyuma etkisi
The effect of spouse support during pregnancy on adjustment to pregnancy
- Tez No: 964097
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gebelik döneminde yaşanan değişimlere uyum gereklidir. Eş desteği önemlidir. Araştırmalar, eş desteğinin gebelerde yaşam kalitesi üzerine olumlu etkisi olduğunu ve az olması durumunda gebelerde düşük benlik saygısı olabileceğini bildirmektedir. Bu çalışma, gebelerin gebeliğe uyumunu, etkileyen faktörleri ve eş desteğinin gebeliğe uyumu üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Araştırma, İstanbul Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran ve araştırmayı kabul eden 362 gebe ile gerçekleştirildi. Gebelerin yaş ortalaması 28.35±5.25 bulgulandı. Gebelikte Eş Desteği Algısı Ölçeği ortalama puanın; 68.42±10.12 olduğu, Bilişsel Destek alt boyutunda 24.34±5.37, Duygusal Destek alt boyutunda 21.54±3.45, Maddi Destek alt boyutunda 22.55±2.86 olduğu görüldü. Gebelerin Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği ortalama puanın 124.73±21.79 olduğu, Kendi ve Bebeğinin Sağlığı ile İlgili Düşünceleri alt boyutunda 21.22±6.40, Gebeliğin Kabulü alt boyutunda 19.73±4.60, Annelik Rolünün Kabulü alt boyutunda 21.41±4.87, Doğuma Hazır Oluş alt boyutunda 17.57±4.12, Doğum Korkusu alt boyutunda 19.19±4.91, Kendi Annesi ile İlişkisinin Durumu alt boyutunda 12.64±3.54, Eşi ile İlişkisinin Durumu alt boyutunda 31.2±3.68 saptandı.
Özet (Çeviri)
Adaptation to the changes experienced during pregnancy is essential. Spousal support is important. Previous research indicates that higher levels of spousal support are associated with improved quality of life, and that inadequate spousal support may be associated with low self-esteem. This study aimed to assess pregnant women's adaptation to pregnancy, the influencing sociodemographic and obstetric factors, and the effect of perceived spousal support on this adaptation. The study included 362 pregnant women who applied to the obstetrics clinics of İstanbul Zeynep Kamil and İstanbul Ümraniye Training and Research Hospitals and agreed to participate. The participants' mean age was 28.35±5.25. The mean score on the Perceived Spousal Support Scale in Pregnancy was 68.42 ± 10.12. Subscale scores were 24.34 ± 5.37 for Cognitive Support, 21.54±3.45 for Emotional Support, and 22.55±2.86 for Material Support. The mean total score of the Prenatal Self-Evaluation Questionnaire was 124.73±21.79. Subscale means were 21.22±6.40 for Thoughts About Her and Her Baby's Health, 19.73±4.60 , 21.41±4.87 for Acceptance of the Maternal Role, 17.57±4.12 for , 19.19±4.91 for Fear of Birth, 12.64±3.54 for Relationship with Her Own Mother, and 13.12±3.68 for Relationship with Her Spouse.As spousal support increased, pregnant women's adaptation, acceptance, and childbirth preparedness improved. It was determined that fear of birth decreased. Healthcare professionals should inform pregnant women and their spouses about spousal support and assess adaptation to pregnancy at each prenatal visit.