Yenidoğanlarda fizyolojik kilo kaybının değerlendirilmesinde persentil eğrisinin kullanımı
Use of the percentile curve for the evaluation of physiological weight loss in newborns
  1. Tez No: 543540
  2. Yazar: NAZMİYE TAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yenidoğanların fizyolojik kilo kaybının değerlendirilmesinde persentil eğrisinin kullanımı ile bebeklerin sadece anne sütü ile beslenme durumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Bu araştırma, analitik kesitsel tanımlayıcı bir çalışma şeklinde planlanmış olup, örneklemini; 01 Temmuz- 30 Eylül 2017 tarihleri arasında, bir Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğum yapan, örneklem kriterlerini sağlayan, çalışmaya katılmayı kabul eden 308 anne ve yenidoğan oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Veri Toplama Formu ile toplanmıştır. Annelerin emzirmeleri LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı ile yenidoğanların fizyolojik kilo kaybı ise Fizyolojik Kilo Kaybı Persentil Eğrisi Yöntemi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma vs.) yanı sıra, Student t Test, Mann Whitney U testi ve Korelasyon Analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan ve normal doğum yapan annelerin 0-12 saat ve 13-24 saat arası LATCH puanlarının, sezaryen ile doğum yapan annelerin LATCH puanlarından yüksek olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the use of the percentile curve method for the evaluation of physiological weight loss in newborns and its association with exclusive breastfeeding. Method: This study was planned as a analytical cross-sectional descriptive study and consisted of 308 babies and their mothers who agreed to participate in the study. The participants gave birth at a University Training and Research Hospital between July 1st and September 30th 2017. The data of the study were collected with Data Collection Form. Breastfeeding success of mothers was evaluated with LATCH Breastfeeding Diagnostic Measurement Tool and physiological weight loss of newborns was evaluated by the Percentile Curve Method. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 software was used for statistical analysis. The collected data were evaluated using descriptive statistical methods (mean, standard deviation, etc.), as well Student t Test, Mann Whitney U test and Correlation Analyzes were also used. Findings: It was found that LATCH scores of mothers who gave a natural birth were higher than the LATCH scores of mothers who gave birth by cesarean section, between 0-12th hours and 13-24th hours (p0.05).