Nazal polipli hasta dokularında p-glikoprotein düzeyinin araştırılması
Investigation of p-glycoprotein levels in patients with nasal polyp tissues
  1. Tez No: 543550
  2. Yazar: DENİZ DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Nazal poliplerin etyopatogenezi için çok sayıda teori ileri sürülmesine rağmen henüz net olarak aydınlatılamamıştır. Multifaktöryel gelişimli, mukoza enflamasyonu ile karakterize ve lümene doğru büyüyen benign protrüzyonlardır. Son yıllarda PGP'nin polip gelişimi üzerinde etkisi çeşitli çalışmalarla irdelenmiştir. Biz bu çalışmada nazal polipli hastaların polip dokularındaki PGP'nin polipleri olmayan kontrol grubu ile karşılaştırılmasını amaçladık Çalışmamızda 30 tane, 18 yaş üstü, son 3 ayda steroid kullanmayan, allerjisi olmayan, aspirin kullanmayan nazal polip hastası ile 30 tane, polip gelişimi izlenmeyen burun tıkanıklığı nedeniyle opere edilen konka bülloza hastasınının rezeke edilen dokularındaki PGP düzeyini ELİZA testi ile karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Although many theories have been proposed for the etiopathogenesis of nasal polyps, they have not yet been elucidated. It is a benign protrusion of multifactorial development, characterized by inflammation of the mucosa and growing towards the lumen. The effect of P-Glycoprotein (PGP) on the development of polyps in recent years has been examined by various studies. In this study, we aimed to compare PGP in polyps of patients with nasal polyps with the control group without polyps. In our study, we compared the level of PGP in the resected tissues of 30 patients with congenital nasal congestion who were not treated with aspirin and who did not use steroids in the last 3 months.