Suriye krizi'nde Lübnan Hizbullahı'nın rolü
The role of the Lebanese Hezbollah in the Syrian crysis
- Tez No: 543563
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Lübnan Hizbullahı'nın örgütsel ve stratejik değişimi ekseninde Suriye krizine dahil olma süreci ve bu sürecin gerek örgüt gerekse Ortadoğu siyasetine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hizbullah'ın, Suriye krizinde etkin anlamda bir rolünün olup olmadığı, Esed'in görece başarısına katkısı ve krizin Hizbullah'ı ve etkileşim bölgesini olumlu ve olumsuz anlamda nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu çerçevede öncelikle, Hizbullah'ı doğuran etmenler, bir toplumsal hareket olarak askeri ve siyasi bir güç haline gelmesi, Suriye krizine ilişkin stratejileri ve sonuçları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the intervention of Lebanese Hezbollah in the Syrian crisis in the context of the organizational and strategic evolution and the effects of this process on both the organization and the Middle East politics. In line with this aim, whether Hezbollah has an effective role in the Syrian crisis, its contribution to the relative success of the Assad regime and how the crisis affects Hezbollah and its interaction region in a positive and negative sense were questioned. In this aspect, the factors that plants Hezbollah, its expansion from just a social movement to a military and political power, the strategies of Hezbollah of the Syrian Crisis and the consequences are primarily discussed.