Satış gücü yönetiminde kişisel markalaşmanın müşteri tercihine etkisi: Teknoloji sektöründe bir uygulama
The effect of personal branding on customer choice in sales force management: An application in technology industry
- Tez No: 543564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsanlık tarihinden günümüze kadar uzanan dönemde teknoloji ve marka kavramlarının kendi içinde yarattığı enerji, şimdilerde daha da katlanarak etkileşimini sürdürmektedir. Özellikle günümüzde teknoloji gelişmeler ile teknoloji sektöründe yer alan firmaların artması, tüketicilerin ihtiyaç duydukları ürünlere benzer ürünlerin çoğalması, pazarlama çalışmaları ve kişisel markalaşma faaliyet alanlarının genişlemesi, tüketici davranışlarını etkilemede ön planda yer almaktadır. Tüketicinin sahip olduğu seçim hakkının, gerek firmalar gerekse satış gücü yönetimi ile etkilenmesi için teknoloji sektöründe kişisel markalaşma kavramı her geçen gün yaygın hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı teknoloji sektöründeki satış gücü yönetiminin kişisel markalaşmasının müşteri tercihine etkisini araştırmaktır. Tez kapsamında 280 katılımcı ile anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılan kişiler teknoloji sektöründe alışveriş yapan tüketicilerinden seçilmiştir. Yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim durumu gibi kısıtlar uygulanmamış olup, katılımcıların kolaylıkla erişim sağlayacağı mail üzerinden anket uygulaması seçilmiştir. Tüketici ihtiyaçlarının artması, yetkin firma ve alanında bilgi sahibi yöneticilerin az olması sonucunda tüketicilerin taleplerine hızlı geri dönüş yapabilme yetenekleri, firma ve yöneticilerin gerek sosyal gerekse de görsel medyada bilinirliklerini arttırmak için daha fazla çalışma yapmaları, satış gücü yönetimde yer alan yöneticilerin bilimsel çalışmalara katılması ve alanında uzman olması gibi nedenlerin sıralanması teknoloji sektöründe kişisel marka kavramının ne derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Yeni dönemlerde yapılan kişisel markalaşma çalışmaları, bir önceki dönemde meydana gelen gelişmelerin üzerine devam etmesi ile geçmişten gelen bilgi, birikim ve tecrübelerin bir sonraki kuşağa aktarılması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The energy created by the concepts of technology and brand in the period from the history of humanity to the present continues to interact even more exponentially. Increasing the number of companies in the technology sector with the advancements in technology developments, increase of products similar to the products they need, expansion of marketing activities and personal branding activities are at the forefront in influencing consumer behaviors. The concept of personal branding is becoming increasingly common in the technology sector in order to affect the consumer's right to choose, both by companies and sales force management. The aim of this study is to investigate the effect of personal branding of sales force management in technology sector on customer preference. The survey was conducted with 280 participants. The survey participants were selected from the consumers in the technology sector. There are no restrictions such as age, gender, marital status and educational status and the questionnaire was selected to be easily accessible by the participants. Increase in consumer needs, competent companies and managers who are knowledgeable in the field as a result of their ability to make rapid return to the demands of consumers, companies and managers to increase their awareness of both social and visual media to do more work, the sales force involved in the management of managers in the field of scientific studies and The fact that the concept of personal brand is important in the technology sector. Personal branding works carried out in the new periods are provided to transfer the knowledge, experiences and experiences coming from the past to the next generation.