Türkiye'de girişim sermayesi yatırım ortaklıkları üzerine bir analiz
An analysis of venture capital investment trusts in Turkey
  1. Tez No: 543567
  2. Yazar: EMİNE SEDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz koşularına bakıldığı zaman sürekli değişen rekabetçi küresel pazarda, iş kurmak, risk almak veya iş geliştirip düzenlemek ve yönetmek, bunun yanı sıra rekabet avantajı sağlamak, verimlilik ve ekonomik büyüme olanaklarını artırabilmek için yenilik ve girişimcilik temelli kavramlara önem verilip kullanılması gerekmektedir. Bu kavramlar arasında“Girişim Sermayesi”kavramı potansiyel fikirlerin finansmanında önem kazanmaktadır. Girişim sermayesinin konusu genellikle şirketler olup, henüz başlangıç aşamasındaki yeni kurulmuş şirketlere yapılan yatırımların yanında, satın almaları, yeniden yapılandırmaları ve büyüme stratejisi ile hareket eden şirketlere yapılan büyüme ve genişleme yatırımlarını kapsayacak şekilde kullanılmaktadır. Risk sermayesinin konusu olan yatırımlar da genel olarak girişim sermayesinin içinde yer almaktadır. Bu çalışmada girişim sermayesi finansman modelinin genel çerçevesi incelenerek, girişim sermayesi şirketleri mali tabloları ile makroekonomik büyüme kavramı ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Üç firmanın 2009.12-2017.12 dönemlerine ait üçer aylık mali tablolarından oluşturulan ortalama aktif karlılığı serisi ile aynı döneme ilişkin sanayi üretim endeksi verileri kullanılmıştır. Engle-Granger Koentegrasyon testi ile serilerin koentegre oldukları sonucuna ulaşılmış olup, Hata Düzeltme Mekanizması ile dışsal nedenlerle oluşabilecek 1 birimlik sapmanın yaklaşık %24'ü bir sonraki dönemde düzelme göstererek denge değere yakınsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Looking at today's conditions, in the ever-changing competitive global market, innovation and entrepreneurship-based concepts need to be emphasized and used for building business, taking risks or developing and managing business, and providing competitive advantage, and increasing productivity and economic growth opportunities. Among these concepts, the“Venture Capital”is important in financing potential ideas. Companies are generally the subject of venture capital and it is used for covering the subjects such as the investments directed to the newly established companies at initial stages, as well as the mergers, restructuring and the growth and expansion investments made to companies acting with growth strategy. Investments, which are the subject of risk capital, are generally included in the venture capital. In this study, the general framework of venture capital financing model has been examined and the financial statements of venture capital companies have been tried to be associated with macroeconomic growth concept. The average asset profitability series, which was formed from the quarterly financial statements of the three companies for the period 2009.12-2017.12, and the industrial production index data for the same period were used. With the Engle-Granger Cointegration test, it is concluded that the series are cointegrated, and 24% of the 1-unit deviation that can occur due to external reasons converges to the equilibrium value in the next period by the Error Correction Mechanism.