Tikler için uyarıcı dürtü ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlama çalışması
Study for the adaptation of the premonitory urge for tics scale in to Turkish
  1. Tez No: 543571
  2. Yazar: BUSE TAYAKISI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada çocuk ve ergenlerde Tikler için Uyarıcı Dürtü Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. Tik bozuklukları ile diğer bozukluklar arasında ayrımı yapmak, tik yapmadan önce gelen uyarıcı dürtüleri tanımlayabilmek için ölçeğe ihtiyaç vardır. Araştırmanın hedefi bu eksikliğe ve literatüre katkı sağlamaktır. Araştırma Adana ve Ankara ilinde hizmet veren 2 hastanede tedavi gören 102 çocuk ve ergen ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Tikler için Uyarıcı Dürtü Ölçeği (TUDÖ), Yale Genel Tik Ağırlığını Derecelendirme Ölçeği (YGTADÖ) ve Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) kullanılmıştır. Uyarlama çalışmasında önce geçerlik ve güvenirlik incelenmiştir. Geçerlik incelemesi için AFA ve DFA yapılmıştır. Ölçeğin güvenirlik incelemesi için Cronbach's Alfa iç tutarlılık ve eşdeğer test korelasyonuna bakılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi ve güvenirlik testleri için SPSS 21.0, doğrulayıcı faktör analizi için SPSS Amos 25.0 kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda TUDÖ' nün çocuk ve ergenlerde uygulanması için yeterli geçerlik ve güvenirliğe sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca TUDÖ ile YGTADÖ arasında düşük düzey, pozitif ve anlamlı bir korelasyon olduğu, TUDÖ ile GGA arasında anlamlı bir ilişki ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to performe on the validity and reliability of the PUTS anmong children and adolescent. To differentiate the tic disorders from the other disorders a scale to diagnose the premonitory urges before the tic is needed. The main purpose of this study is to contribute to the literature. This study is performed on 102 children and adolescents who have been treated in 2 hospitals in Adana and Ankara. Personal information form, Premonitory Urge for Tics Scale (PUTS), Yale Global Tic Severity Scale (YGTSS) and Strength and Difficulties Questionniare (SDQ) werw used to gather the data. The validity and reliability have been investigated in this adaptation study. EFA and CFA have been performed to investigate the validity. Cronbach's Alpha internal consistency ceofficiend and Equivalent tesr correlation were used to investigate the reliability of the scale. SPSS 21.0 was used for exploratory factor analysis and reliability tests, and SPSS Amos 25.0 was used for confirmatory factor analysis. The results of these analysis proved that PUTS for children and adolescents had sufficient validity and reliability. Also a positive and significant but a weak correlation between PUTS and YGTSS but not a significant correlation between PUTS and SDQ have been detected.