Obsesif kompulsif bozukluk hastalarında otistik özelliklerin göz izleme görevleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of authistic features in obsessive compulsive disorder patients with eye monitoring tasks
  1. Tez No: 789351
  2. Yazar: YUNUS AKKEÇİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM PIRILDAR, DOÇ. DR. ÖZLEM KUMAN TUNÇEL, UZMAN CENAN HEPDURGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
GİRİŞ: Otizm Spektrum Bozukluğu olan kişilerin akrabalarında klinik eşiğin altında da olsa daha yüksek bulunan ve genel popülasyonda da normal olarak dağılan sosyal, iletişimsel ve davranışsal otistik özelliklerin sürekliliği ortaya konmuştur. (Geniş Otizm Fenotipi, BAP, GOF). Daha önce yapılan çalışmalarda Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) hastalarında otistik özelliklerin sıklığının fazla olduğu saptanmıştır. Bu özelliklerin OKB'de; semptom şiddeti ve niteliği, tedavi cevabı, sosyodemografik özellikleri üzerindeki etkileri de önceki çalışmalarda incelenmiş, araştırmacılar konu hakkında daha fazla çalışma yapılmasının önemine vurgu yapmışlardır. Ayrıca OKB bulgularıyla otistik bulguların klinik görünümü sıklıkla karışan durumlardır. YÖNTEM: Bu çalışmada yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve zeka düzeyleri açısından benzer özelliklere sahip üç katılımcı gurubuna (OSB hastaları, OKB hastaları ve sağlıklı kontroller) Otizm Spektrum Anketi (OSA), Brown İnançların Değerlendirilmesi Ölçeği (BİDÖ), Tikler için Uyarıcı Dürtüler Ölçeği (TİUDÖ) ölçekleri ile birlikte iki ayrı nitelikte göz izleme görevleri (sosyal ve fiziksel normların ihlal edildiği resimler ve etkileşimli sosyal uyaranlardan oluşan videolar) uygulanmıştır. Katılımcıların otistik özelliklerinin şiddeti, içgörü düzeyleri, tik şiddetleri ve göz izleme görevlerinin sonuçları belirlenmiş; gruplar arasında karışık desen varyans analizleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarla OKB katılımcılarına uygulanan Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği sonuçları arasındaki ilişkiye Spearman korelasyon analizleriyle bakılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya kabul edilen 48 (OSB:14, OKB:18, Kontrol:16) katılımcının verileri analizlere dahil edilmiştir. Her parametre için normallik ve homojenlik varsayımlarını sağlamayan katılımcıların verileri ilgili parametre için analiz dışında bırakılmıştır. OSB ve OKB gruplarının; OSA, BİDÖ, TİUDÖ sonuçlarında sağlıklı kontrollerden anlamlı derecede farklılaştığı saptanmıştır (p's
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The persistence of social, communicative and behavioral autistic traits, which are found to be higher, albeit below the clinical threshold, in the relatives of people with autism spectrum disorder and normally distributed in the general population has been demonstrated (Broad Autism Phenotype, BAP). In previous studies, it was determined that the frequency of autistic features is high in patients with obsessive compulsive disorder (OCD). These features in OCD; The effects on symptom severity and quality, treatment response, and sociodemographic characteristics were also examined in previous studies, and researchers emphasized the importance of conducting more studies on the subject. In addition, the clinical appearance of OCD findings and autistic findings are often confused. METHODS: Three participant groups (ASD patients, OCD patients and healthy controls) with similar characteristics in terms of age, gender, education level and intelligence levels were accepted into this study. Two separate eye-tracking tasks (pictures in which social and physical norms are violated and videos consisting of interactive social stimuli) were administered to all participants, along with the Autism Spectrum Questionnaire (AQ), Brown's Assessment of Beliefs Scale (BABS), and Premonitory Urge for Tics Scale (PUTS) scales. The severity of the autistic characteristics of the participants, their level of insight, the severity of tic and the results of the eye tracking tasks were determined; mixed pattern analysis of variance was compared between groups. The relationship between the results obtained and the Yale-Brown Obsession Compulsion Scale applied to OCD participants was examined by Spearman correlation analysis. RESULTS: The data of 48 (OSD:14, OCD:18, Control:16) participants who were accepted into the study were included in the analyses. The data of the participants who did not provide the normality and homogeneity assumptions for each parameter were excluded from the analysis for the relevant parameter. ASD and OCD groups; It was found that the AQ, BABS and PUTS scores differed significantly from healthy controls (p's