Public service construction in south sudan since independence: Opportunities and challenges
Güneydoğu'da bağımsız Sudan'da kamu hizmeti inşaatı: Fırsatlar ve zorluklar
- Tez No: 543572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL MİNE TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın ana sebebi, Güney Sudan'daki kamu hizmetinin, karşılaşılan zorluklar ve fırsatlar açısından değerlendirilmesini incelemekti. Kamu hizmeti, ülkenin gelişimini ve büyümesini desteklemede önemli bir rol oynar. İyi yapılandırılmış bir kamu hizmeti, altyapının büyümesini ve kalkınma süreçlerine birleşik katılımı sağlar. Güney Sudan, dünyanın en genç ülkelerinden biri ve kalkınma yapılarının restore edilmesinin ilk aşamalarından biridir. Ülke, kötü sağlık koşullarının olduğu, kötü eğitim seviyelerinin olduğu ve kötüleşmiş güvenlik olduğu için kamu hizmetlerinin sunulması bakımından muazzam zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Çalışma dört özel hedef tarafından yönlendirildi; Kamu hizmeti sektörünün etkin hizmet sunumuna katılımının etkilerini tespit etmek, kamu hizmet sektörünün etkin hizmet sunumu konusunda hizmet vermeye yönelik devlet taahhüdünün etkisini tespit etmek, etkin hizmet sunumuna kaynakların erişimini etkilemek kamu hizmeti sektörü ve Güney Sudan'daki kamu hizmeti sektörünün etkin hizmet sunumu konusunda hesap verebilirliğin etkisini tespit etmek. Araştırma, tanımlayıcı araştırma tasarımı ve Güney Sudan'daki hükümet bakanlıklarından oluşan hedef kitleyi benimsemiştir. Tabakalanmış rasgele örnekleme, 93 katılımcıdan oluşan örneklem büyüklüğünü elde etmek için kullanılmıştır. Veriler yapılandırılmış bir anket kullanılarak toplanmış ve SPSS kullanımı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, insanların katılımı, devlet taahhüdü, kaynak kullanılabilirliği ve hesap verebilirliğin Güney Sudan'daki kamu hizmetlerinin sunumunu önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Çalışma, politika oluşturma, devlet taahhüdü ve hesap verebilirlik gibi etkili kişiler aracılığıyla kamu hizmetlerinin verimli bir şekilde teslim edildiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The main motive of the study was to assess the construction of public service in South Sudan with regard to the challenges and opportunities encountered. Public service plays a key role in promoting country's development and growth. A well-constructed public service ensures growth of the infrastructure and a conjoined participation in the development processes. South Sudan is one of the youngest countries in the World and in its early stages of restoring development structures. The country has been facing tremendous challenges as far as delivery of public services is concerned where there have been poor healthcare conditions, poor education levels as well as deteriorated security. The study was guided by four specific objectives which were; to find out the influence of people involvement on effective services delivery by the public service sector, to establish the influence of government commitment to serve on effective services delivery by the public service sector, to determine the influence of access to resources on effective services delivery by the public service sector and to find out the influence of accountability on effective services delivery by the public service sector in South Sudan. The study adopted correlational research design and the target population composed of the employees government ministries in South Sudan. Stratified random sampling was used to obtain a sample size of 93 respondents. The data was collected using a structured questionnaire and analysed by use of SPSS. The findings from the study revealed that people engagement, government commitment, resource availability and accountability significantly influenced the delivery of public services in South Sudan. The study concluded that through effective people involving in policy making, government commitment and accountability, public services are efficiently delivered.