Ordu halk eğitim merkezindeki takı tasarımı eğitim programının incelenmesi
The examination of jewelry desing's educational program at Ordu public education center
  1. Tez No: 543573
  2. Yazar: NURAN ÜRESİN TANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı Ordu Halk Eğitim Merkezindeki takı tasarım eğitim programının incelenmesi, günümüzdeki yeri, bu kurslarda eğitim alan kursiyerlerin kurstan beklentileri ve kurs sonundaki düşüncelerinin belirlenmesidir. Araştırma çalışmalarında 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Ordu Halk Eğitim Merkezindeki takı tasarımı kursuna katılan kursiyerler oluşturmaktadır. Bu programda eğitim alan 40 kişi örneklem olarak seçilmiştir. Kursiyerlere uzman görüşleriyle hazırlanan anket uygulanmış olup, elde edilen anket sorularının her bir seçeneğinin toplam frekansları belirlenerek yüzdeler belirtilmiştir. Araştırma sonuçlarını yorumlamak için verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımları alınarak bulgular tablolarda verilmiş tablolar yorumlanmıştır. Araştırmadaki elde edilen veriler değerlendirildiğinde Ordu Halk Eğitim Merkezindeki takı tasarımı programına katılan kursiyerlerin % 100' ünün bayan olduğu görülmüştür. Öğrenim durumlarının çoğunluğu lise mezunu olduğu görülmüştür. Kursiyerler bu kurstan halk eğitimin tanıtımlarından haberdar olmuştur. Kursu tercih etme nedenleri çoğunlukla boş vakitleri değerlendirmek içindir. Takı yapımında kullanılan malzemeler genellikle yurtiçinden malzeme satan iş yerlerinden temin edilmiştir. Takıda en çok kullanılan hammaddenin taş olduğu görülmüştür. Takı çeşitlerinin içerisinde en çok üretilen takı kolye olup bunu bilezik takip etmektedir. Kursta yapılan ürünler ile piyasada satılan ürünler arasında çoğu zaman benzerliğin olduğu belirtilmiştir. Kurs programının ve kurstan yararlanılan kaynakların, öğretim yöntemlerinin, içeriği, değerlendirme ölçeğinin ve kullanılan araç-gerecin yeterli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the jewel desing training program at Ordu Public Training Centerand to determine today's role, the expectations of the trainees at these courses and their ideas at the end of the courses. The participants of this study consist of the trainees participating in the jewel desing courses at the Ordu Public Training Center in the 2015-2016 academic year. 40 people at this training program have been selected as a sample.A questionnaire generated by expert opinion wasemployed and the percentages were specified by determining the total frequency of each questionnaire item. The findings on the frequency and percentage distribıtions of the data analysis were displayed on the tables and these tables were interpreted to reach the results. When the datum obtained out of the survey were reviewed, 100 % of the trainees participating the jewel desing program at the Ordu Public Training Center were observed to consist of women. The majority of them were found to be high school graduates. The trainees have heard about that course in the neighborhood and the reasons behind choosing the course is mostly to qualify their leisure time. The materials used in making jewelare usually provided from stores selling materials domestically. Stone was observed to be the most commonly used raw material in making jewel. Bracelet is the most produced jewel among the jewel types followed by the necklace. The goods produced at the courses are indicated to be similar to the ones sold at the market. The course program and it's sources, teaching methods, content, the assessment scale, and the employed tools are perceived to be adequate.