Türk din musikisinde Muzaffer Ozak'ın yeri ve eserlerinin tasnifi
Muzaffer Ozak's place and evaluation of his works
- Tez No: 543580
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARICIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Muzaffer Ozak'ın deyişiyle Dini Musiki:“Kuran-ı Kerim'in ayetlerini ve Resul Ekrem'in hadislerini ve onlarda bulunan inceliği ifade eden, aynı zamanda efendimizden önceki enbiyanın söyledikleri nazik kelamı, bir mana ve ahenk ile söylemektir”. Mûsikî, dini yaşantının can damarlarından biridir. Bu tezde Türk Din Mûsikîsi iki ana kısımda ele alınmıştır: Cami mûsikîsi ve tekke musikisi. Türk Din Mûsikînin gelişip ilerlemesi, camilerdeki icralar ve tekkelerde yapılan meşkler, zikirler ve ayin-i şerifler ile olmuştur. Bu alandaki eserlerin notaya aktarılıp kayıt altına alınması dönemi Muzaffer Ozak'la başlayıp sonraları bestekârlık hususuna önem verilerek devam etmiştir. Bu çalışmada Muzaffer Ozak'ın hayatına onu tanıyanların hatıralarında, yazmış olduğu eserlere, ilahi formunda beste ve güftesi kendisine ait olan 31 esere, bestesi kendisine ait olan 30 esere, sadece güftesi kendisine ait olan 118 esere ulaşılmış ve yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Religious Music as Muzaffer Ozak says: "The Qur'an's verses and the Qur'an sayings of Rasul Ekrem (s.a.v), and the kindness expressed in them by the envoy before the lord, with a sense and harmony. Mûsiki is one of the lifeblood of religious life. In this thesis, Turkish Religious Music is handled in two main parts: Mosque music and tekke music. Turkish Religious Music developed and progressed in the meclis and tekkeler in the mansions made by the remarks and ayin-i sherifler. The period of transferring and registering the works in this area to the notes began with Muzaffer Ozak and continued with emphasis on composing. Muzaffer Ozak 's life, the memories of those who knew him, the works written in the field of literature, the composition and the lyrics belong to Muzaffer Ozak 31 pieces, 30 pieces belonging to Muzaffer Ozak' s composer, only the lyrics belong to Muzaffer Ozak 118 times have been reached and given place.