PKK'nın hâkimiyet stratejisinde şiddet kullanımı
The use of violence in PKK's domination strategy
- Tez No: 543579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİÇİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Terör ve terörizm genel olarak baskı ve korku ile güvensizlik atmosferi oluşturarak halkı siyasi otoriteyekarşı caydırmaya çalışmaktır. Bu güvensizlik ortamında hem açık amaçlarını hem de gizli amaçlarına ulaşabilmek için şiddet kullanımını tercih eden bu tip illegal organizasyonlar hem halka hem de siyasi otoriteye karşı bu yöntemi kullanmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman Türkiye Cumhuriyeti'nin uzun yıllardır karşı karşıya kaldığı terörizm faaliyetleri birçok olumsuz sonuçlara sebep olmuştur. Terör örgütü PKK'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik yapısını, birlik beraberliğini, ekonomisini ve huzur ortamını hedef alan birçok eylemi olmuştur. Örgüt zaman içerisinde bu tür terör eylemlerini gerçekleştirerek silahlı mücadelenin yanında siyasallaşma çabasının da olduğugörülmektedir. Örgüt silahlı eylemler ve baskılar neticesinde baskı altında tuttuğu bölge halkının desteğini alarak siyasi anlamda amaçlarına ulaşmaya hedeflemiştir. Terör örgütü bu siyasallaşma sürecinde ortaya çıktığı coğrafyanın etnik anlamda temsilcisi olduğunu öne sürerek Kürt kökenli vatandaşları etkisi altına almaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism in general, is an act of deterring the public for their purposes against the authority by creating an atmosphere of insecurity by fear and appression. İn this insecure atmosphere, this type of illegal organizations use this method to achieve their obvious or secret aims, which are against both the public and the authority. When viewed from this angle, terrorism activities that Turkish Republic has faced for many years has caused many negative consequences. Terrorist organisation-PKK has acted in many ways tergeting the democratic structure, the unity of the people, the economy and the peace of Turkish Republic. Over time, these acts have included struggle for politization as wel as armed struggle. As a result of opressions and armed actions, the organization hastried to achieve its political arms by taking reluctant support of the people of the region. The terror organization has tried to penetrate the citizens of Kurdish origin by claiming that it is the ethnic representative of the region in the politization period.