Avrupa ve Türkiye'de ticari alacak sigortası uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of trade credit insurance systems in Europe and Turkey
  1. Tez No: 543582
  2. Yazar: HAZAL TEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DİNÇERGÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ekonomilerde yaşanan beklenmeyen değişiklikler piyasaları daha riskli hale getirmiş ve işletmelerin risk yönetimi konusunda yeni çözüm yollarına başvurmaları gerekliliğini doğurmuştur. Ticari alacak sigortası, işletmelerin devamlılığını sürdürebilmesi amacıyla sigortalanabilir riskleri garanti altına alarak, işletmelere güvenli bir şekilde ticaret yapma, yeni yatırımlar yapabilme ve finansal kayıplardan koruma ile birlikte kurumsal bir risk yönetimi hizmeti sunmaktadır. 19. yy. ın sonlarından günümüze kadar aynı amaç için hizmet eden ticari alacak sigortası, en büyük pazar payına Avrupa'da ulaşmıştır. Türkiye'de ise, 1990 yıllarının sonlarında yürürlüğe girmiştir ve hala gelişimini sürdürmektedir. Bu çalışmanın amacı, Avrupa ülkeleri ile Türkiye'de ticari alacak sigortası sistemlerinin incelenip, ekonomik göstergeler ile karşılaştırılarak izlenmesi gereken yol haritasının oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Recent unexpected changes in the global economy have made the markets more risky and brought some pressure on companies to apply new solutions for risk management. Trade credit insurance covers insurable risks and helps to maintain the continuous workflow of the enterprise ensuring companies with effective risk management with safe trading, additional investments and protecting them from financial losses. Trade credit insurance, serving the same purpose since the late 19th century to this day, reached recently its largest market share in Europe. In Turkey, it became a part of national legal system at the end of 1990 and continues its growth and popularity. The aim of this study is to compare how trade credit insurance system works in Turkey and European countries and to demonstrate with the help of key economic indicators that it can benefit Turkish market much more efficiently.