Otomotiv sektöründe rakip firma analizi: Peugeot örneği
Competitive analysis in automotive sector: Peugeot example
- Tez No: 543583
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SARACEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Otomotiv sektörü Türkiye'de hızla gelişmekte olan bir sektördür. İşletmelerin hızla değişen teknolojik, ekonomik, politik ve sosyal gelişmelere rekabet avantajı sağlayabilmek adına ayak uydurabilmeleri gerekmektedir. Bu avantajı sağlayabilmek için öncelikle iyi bir organizasyon yapısına sahip olunmalıdır. Organizasyon yapısı ile beraberinde gelen işletme faaliyetlerine uygun stratejik kararlar belirlenebilmekte ve rekabet analizinin yapılması ile sağlam bir kurum yapısı elde edilebilmektedir. Rekabet analizinde de özellikle yakın rakibin analizi büyük önem taşımaktadır. Yakın rakibe göre satış adedinin ve pazar payının yükseltilmesi konusunda firmaların üstünlüklerini güçlendirme, zayıflıkların üstesinden gelme konusunda çalışmalar yapmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The automotive industry is a rapidly developing sector in Turkey. Businesses should be able to keep up with the rapidly changing technological, economic, political and social developments in order to gain competitive advantage. In order to achieve this advantage, first of all, a good organizational structure should be established. With the organizational structure, it is possible to determine the strategic decisions appropriate to the business activities and a competitive corporate structure can be obtained by conducting a competitive analysis. In competition analysis, the analysis of the close competitor is of great importance. In order to increase the number of sales and market share, it is necessary to strengthen the superiority of firms and to work on overcoming weaknesses.